BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmadával többen kezdik meg az egyetemet idén

Az elmúlt tíz év legsikeresebb felvételi időszaka volt az idei, több mint 106 ezren jelentkeztek felsőoktatási intézményekbe – mondta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és innovációért felelős államtitkára.

2023. augusztus 30. szerda, 10:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államtitkár hangsúlyozta, vonzó a magyar felsőoktatás, amit szerinte az is bizonyít, hogy 11 magyar egyetem van a világ élvonalában. Hozzátette, minden negyedik felvett fiatal műszaki-természettudományi-mérnöki-informatikai képzést választott, minden második pedig az orvosi, az egészségtudományi és az agrárképzést.

Hankó Balázs lényeges trendfordulóként tekint arra, hogy többeket vettek fel vidéki egyetemekre, mint budapestiekre. Sikerként tekint arra is, hogy a lemorzsolódás 21-ről 18 százalékra csökkent az elmúlt évben, és 72 százalékkal emelkedett a pedagógusképzésre felvettek száma. Megjegyezte, több mint négyezer leendő tanár kezdi meg tanulmányait – írja az MTI.

Idén a legnépszerűbb képzési terület a gazdaságtudomány lett, ezt követik a műszaki képzések, míg a pedagógusképzés lett a harmadik legkedveltebb – jegyezte meg az államtitkár. Közölte, a medián pontszám 300-ról 316-ra változott, vagyis jobb eredményekkel kerültek be a hallgatók a felsőoktatásba az elmúlt felvételi időszakhoz képest.

Az államtitkár arról is beszámolt, hogy rugalmasabbá tették a tanárképzést, az osztatlan képzés mellett már 2-3 éves mestertanári képzéssel is lehet tanári diplomát szerezni. Leszögezte, tízből nyolc diák állami ösztöndíjjal tanulhat Magyarországon.

A szorongató tanárhiány mellett is fix munkaidőt kapnak a pedagógusok
Úgy kell elkezdeni pénteken az új tanévet, hogy a státusztörvény végrehajtási rendelete még mindig nem ismert. A tanárok a magasabb munkaterhelés és a tantárgyfelosztás miatt is aggódnak, ezért a PDSZ nyílt levelet küldött Maruzsa Zoltánnak, a közoktatásért felelős államtitkárnak.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet