BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vérig sértette Lengyelországot a magyar vezérkari főnök háborús kijelentése

Nyílt levélben ítélte el Böröndi Gábor újonnan kinevezett vezérkari főnök az 1939-es német-lengyel háborúról tett kijelentését Lengyelország nagykövete.

2023. május 11. csütörtök, 14:46

Fotó: MTI Fotó / Koszticsák Szilárd
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megdöbbentették Lengyelország budapesti nagykövetét Böröndi Gábor magyar vezérkari főnök második világháborúval összefüggő kijelentései. Sebastian Keciek egy nyílt levélben ítélte el Böröndi szavait.

Böröndi Gábor altábornagy, a honvédség nemrég kinevezett új vezérkari főnöke az M1 keddi műsorában, beszélt, hogy Magyarország kormánya az orosz-ukrán háború eszkalációjának veszélye miatt tartja fontosnak a békekötést. Szavai szerint 1939-ben a német-lengyel háború lokális háborúnak indult, de nem „fogták meg” időben békefolyamattal, és ez elvezetett a második világháborúig.

Nagy megdöbbenéssel fogadtam az ez év május 9-én, az M1 állami televíziónak adott interjújában tett Lengyelországgal kapcsolatos nyilatkozatát, amelyben a náci Németország 1939-es Lengyelország elleni agresszióját lokális háborúnak nevezte, amely nem eszkalálódott volna II. világháborúvá, ha megfelelő időben megállítják a békefolyamattal” – írta a lengyel nagykövet, aki kifejtette, Varsó számára miért sértő Böröndi Gábor kijelentése.

Oroszország Ukrajna elleni teljes körű, provokálatlan és törvénytelen agressziójával szemben Európának le kellene vonnia a második világháború tanulságait, és szolidárisan a történelem helyes oldalára kellene állnia, az áldozat, nem pedig az agresszor oldalára. Csak így teremthetünk tartós békét Európában

 – fogalmazott a nyílt levélben Sebastian Keciek.

A diplomata zárógondolatként arra emlékeztetett, 1939-ben Magyarország – miközben hivatalosan Németországgal állt szövetségben  megtagadta Berlin kérését, hogy segítséget nyújtson a Lengyelország elleni támadásban. Gróf Teleki Pál akkori miniszterelnökének ezt a reakcióját soha nem felejtik el a lengyelek.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet