A júliusi megingás óta második hónapja ad kedvező jeleket a magyarországi feldolgozóipar, a várakozásokat aggregáló beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke ugyanis idén szeptemberben 54,5 pont volt az augusztusi 51,8 pont után − azaz jócskán meghaladta a stagnálást jelző ötvenes szintet, így a termelés várhatóan nő.
A mostani érték az előző szeptember 50,9 pontos átlagánál érdemben jobb lett és felülmúlja a hosszú távú átlagot is − derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) adataiból. A hónapban − négy kivétellel − javultak a részindexek az előző hónaphoz viszonyítva, nőtt a termelési mennyiség mutatója és a májusi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi negyedik hónapja − a mostani érték nagyon magasnak számít, az elmúlt 17 évben háromszor volt csak magasabb szeptemberben. Az új rendelések indexe kissé tovább emelkedett, de a beszerzési áraknál is folytatódott az enyhe növekedés: azok az utóbbi 43 hónapban 42 alkalommal nőttek.
A BMI külpiaci mutatói közül az importé nőtt augusztushoz képest, és a február−májusi bővülés után először a mennyiségének újbóli emelkedését jelzi. Az exportindexnél hasonlóan kedvező folyamatról lehet beszélni: a mutató értéke nőtt az előző hónaphoz képest és jócskán 50 pont felett maradt. A foglalkoztatottsági index újra némi létszámbővülésre utal.
