BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Heim Péter szerint megéri rögzíteni a forintot

2013. szeptember 2. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az eurót 305 forinton kellene rögzíteni, felváltva ezzel a jelenlegi lebegtetési árfolyamrendszert − ismételte meg korábbi javaslatát Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. (a cég a Napi Gazdaság Kiadó Kft. tulajdonosa) igazgatóságának elnöke a Gazdasági rádiónak adott interjúban. A befektetési szakember szerint mivel hosszabb távon a forintnak − figyelembe véve az eurózóna gazdasági növekedését és inflációs trendjét − 0,5−1,0 százalékkal kellene leértékelődnie, ez öt-tíz éves távlatban, például az euró bevezetéséig, 5 százalékos nominális leértékelésnek felel meg − így számolva 315 forintos árfolyam jönne ki, amelyhez képest a 305 forint erősebb. Ez az árfolyam kedvező az exportőrök számára, egy kicsit \"fogja\" az importot, a fizetési mérleg jövedelemszámláira is kedvező hatást gyakorolna, ráadásul kiszámíthatóvá tenné az országot − érvelt a közgazdász.

Heim szerint a devizahitelezésért a felelősség a szabályozót, azaz az államot és a hitelt felvevő lakosságot terheli. A bankok felelőssége abban áll, hogy a hitelt nem euróban, hanem svájci frankban nyújtották a rövid távú profitmaximalizálás érdekében. A bankrendszer áthárított minden költséget, mert nem fedezte pozícióit, azaz kamatkockázatát, így amikor nőtt az országkockázat, azt is áthárították. Ami a terheket illeti, az államnak és a bankrendszernek jelentős részt kellene vállalnia, de a lakosság sem mentesülhet − véli a Századvég Gazdaságkutató vezetője, aki szerint a problémát nem lehet megoldani \"egy nap alatt\", mert az a forintot nagy nyomás alá helyezné, jelentősen gyengítené.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet