A szegedi ELI-ALPS lézerkutató központ előkészítésének második és egyben befejező fázisa véget ért, a szükséges építési engedélyek birtokában már zajlik a kivitelezési tárgyú közbeszerzési eljárás is − jelentette be Lehrner Lóránt, a projektcég ügyvezető igazgatója. Az Európai Regionális Fejlesztési Alapból az előkészítési projekt 1,6 milliárd forint támogatást kapott az Új Széchenyi terv keretében.
A nagyberuházás első fázisában a kutatóközpont épülete és a lézertechnológia egy része készül el, erre 37 milliárd forint fordítható, 85 százalékban uniós, 15 százalékban hazai forrásból. A következő uniós költségvetési ciklusban további 24,3 milliárdot szánnak a speciális kutatóberendezések kialakítására (Napi Gazdaság, 2013. július 19.). Az építkezésnél egyedülálló alapozási technológiát alkalmaznak, összesen 823 betoncölöp tartja az épületet, a speciális alapozási munkák klienc hónapot vesznek igénybe. A kutatóközpont a tervek szerint 2015-re épül fel. Addigra elkészül a lézertechnológia beépítésének egy része is, és indulhat a kutatói munka. A fejlesztés egészen 2018-ig folytatódik.
