Jó közepes, nyolcezer tonnás, az elmúlt évekhez hasonló minőségű dohánytermés várható idén − mondta Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke az MTI-nek. A dohányültetvények − amelyek 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található − vegyes képet mutatnak: egyes csapadékhiányos térségekben, ahol már a tavaszi-nyár eleji kiültetés után is alig kaptak vizet a palánták, gyengébb termés várható, a mesterségesen öntözött vagy több csapadékhoz jutó területeken viszont jól tartják magukat a növények. Az elmúlt hetek meleg időjárása miatt az öntözésen felül 30−50 milliméter csapadékra lenne szükség a jobb termés eléréséhez. Az eső hiánya hektáronként több száz kilogrammal mérsékelheti a termés mennyiségét, ugyanakkor az öntözés hektáronként akár 40 ezer forinttal növeli a termelők költségeit. A termelők összesen 4822 hektár dohány felvásárlására kötöttek szerződést, ebből 3300 hektáron Virginia, 1521 hektáron Burley fajtájú dohányt termesztenek. A termény betakarítása már júliusban elkezdődött.
