− Hogyan látja a GE a régiónkat?
− Minden országra odafigyelünk, hiszen jelentős különbségek vannak a gazdasági teljesítményekben ugyanúgy, mint a gazdaság és a gazdasági kormányzat által nyújtott lehetőségekben. Ugyanakkor egységes egészként is gondolunk rá. Utóbbit segíti, hogy az itteni államoknak közös történelmi gyökereik vannak, nagyjából hasonló a kulturális hátterük és a fejlődési lehetőségeik között is vannak hasonlóságok. Például egy fenntartható energetikai szektort kell létrehozniuk vagy egy finanszírozható, jól működő egészségügyet. Az előbbiben a régió számára sok közös lehetőség van, míg utóbbiban tanulhatnak egymás hibáiból vagy legjobb gyakorlataiból. Éppen ezért úgy látjuk, hogy a régió országainak a jövőben tovább kell fokozniuk az együttműködésüket, és ebből a folyamatból a GE, amely a régió legnagyobb amerikai befektetője és a világ egyik vezető infrastruktúratechnológia-beszállítója, szívesen kiveszi a részét. Csak két szám, ami érzékelteti, miről beszélek: a világ energiatermelésének 30 százalékát GE-technológiával állítják elő, vagy ha repül, akkor 50 százalékos az esélye, hogy GE-hajtóművekkel üzemel a gép.
− Milyennek látja a GE szerepét a térségben?
− Hosszú távú befektetők vagyunk. Az 1990-es évektől Magyarországon keresztül ismertük meg a régiót, tavaly pedig már 26 ezer alkalmazottal és négymilliárd dolláros értékesítéssel működtünk itt, az exportunk pedig meghaladta az 5,5 milliárd dollárt. Magyarországot tekintve azt látjuk, hogy az 1989 óta íródó közös történelmünknek köszönhetően a GE immár 10 városban 12 gyárat üzemeltet, amelyek közül a fényforrás üzletág csak ötöt képvisel. Ezenkívül olyan globális növekedési trendekre épülő termelésünk üzemel itt, mint a repülőgép-hajtómű, víztisztító vagy az energetikai technológiákat gyártó óriás gyárak. Az országban 12 ezer 500 dolgozót alkalmazunk, ami fele a régiósnak. Itt van a GE Lighting üzletág európai, közel-keleti és afrikai üzleti és globális k+f központja is. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a legmodernebb víztisztítási technológiánkat, a membrántechnológiát itt, Oroszlányban fejlesztjük és gyártjuk a világ számára. Tehát folyamatosan dolgozunk a befektetési portfóliónkon mind az országban, mind a térségben.
− Ezek szerint terveznek további befektetéseket a térségben?
− A GE mindig keresi a növekedési lehetőségeket, és azt látjuk, hogy a régióban megvan a potenciál a hosszú távú közös növekedésre. Olyan technológiákat keresünk, amelyeket részben itt helyben fejlesztenek vagy gyártanak és itt is használják, legyen szó az energetikai vagy éppen az egészségügyi szektorról. Ez irányban keresünk új partnereket mind a vállalati, mind a kormányzati szektorban.
− Hogyan döntik el, hogy melyik országban fejlesztenek?
− Ma erős verseny van mindenért, a nemzetközi cégek az új, illetve növekvő piacokért, a diákok a jó iskoláért, az országok pedig a nagyvállalatokért küzdenek. Ez az új helyzet, amit mind a cégeknek, mind a kormányoknak el kell tudniuk fogadni. A verseny a GE-n belül is látható: melyik ötletbe fektessünk pénzt, azt melyik országban hajtsuk végre. Ilyenkor persze előnyt jelent, ha már jelentős kapacitásunk működik az adott helyen, de legalább annyira fontos, hogy mekkora tudásállomány áll rendelkezésre, illetve mennyire kiszámítható és kormányzati ciklusokon átívelő az ország jogi környezete. Sokan azt hiszik, hogy egy befektetés csak a költségekről szól, pedig legalább ennyire fontos a kutatók, fejlesztők száma és lehetséges hozzáadott értékük is.
− Ilyen szempontból mennyire érzik stabilnak a régiót?
− A múltunk választ ad erre a kérdésre, hiszen ha nem így lenne, akkor nem lennénk jelen több tízezer alkalmazottal és öt kutatóközponttal a régióban.
− Milyen jövőt lát a régió előtt?
− Optimista vagyok. Igaz, semmi sincs ingyen, a régiónak éppen ezért keményen meg kell dolgoznia a jövőbeli fejlődésért. Jelenleg mindenki a válságról beszél, de ha megnézzük, mi történt itt az elmúlt 23 évben, akkor azt mondhatom, hogy van okom az optimizmusra. A fejlődést ugyanis, ha itt élsz, nehezebb észrevenni, én viszont közel két évtized után tértem vissza, így látom a különbséget. Az elmúlt két évtized, bár természetesen voltak hullámvölgyek, nagyon sikeres volt, elindult egy markáns fejlődés. A következő 20 év feladata a világgazdasági folyamatokba való aktív, tudatos bekapcsolódás lesz a régió országai számára. Az innováció fejlesztése ebben kiemelt szerepet fog játszani, de legalább ennyire fontos az egységes térség létrejötte és elfogadtatása a nemzetközi közvéleménnyel, amely ma még gyártási térségként tekint a világnak erre a pontjára. A közös régiós tudatot nemcsak a vállalkozóknak kell magukévá tenniük, hanem meg kell jelennie az oktatásban és a kormányzatokban is. A V4 erre jó alap de érdemes kiszélesíteni a tevékenységét a vállalati szféra kulcsszereplőinek bevonásával. Ezáltal lehetne ugyanis csak elérni, hogy ez legyen a valóságban is Európa legdinamikusabban fejlődő része. A tudatot erősíti még egyébként a jótékonysági alapon működő GE Foundation Scholar-Leaders egyetemi ösztöndíjprogram is, amelynek keretében az elmúlt 11 évben több mint kétmillió dollárt (mai árfolyamon 450 millió forintot) és 4000 önkéntes munkaórát fektetett a jövő vezetőinek képzésébe. A program célja, hogy egyetemi partnereikkel közösen versenyelőnyhöz juttassa a tehetséges diákokat! Ez a program elősegíti egy olyan regionális vezetői hálózat kiépülését, amelyben lengyel, cseh, magyar és román egyetemisták ismerkednek meg és dolgoznak együtt.
