BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldön egyre több a pénz

Egyre több pénz jut a fesztiválok szervezőinek, akiknek szükségük is van erre, hiszen az ő költségeiket akár egy vihar is százmillió forintokkal dobhatja meg.

2013. július 10. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár évek óta egyre nagyobb összeget költenek a fesztiválok, vásárok szponzorációjára a cégek, a növekedés elmarad más szektorokétól. Amíg például az összes támogatásra idén várhatóan 5,5 százalékkal fordítanak több pénzt a vállalatok, addig az előbb említett területen várhatóan \"csak\" 2,9 százalékos lesz a növekedés tavalyhoz képest − állapította meg friss felmérésében a marketing-tanácsadással foglalkozó IEG. A fesztiválok rendezőinek azonban így sem kell nagyon szomorkodniuk, hiszen idén várhatóan 849 millió dollárra, azaz mai árfolyamon számolva nagyjából 195 milliárd forintnyi összegre számíthatnak a támogatóiktól. Nem meglepő módon a legnagyobb költők között az italgyártó cégeket találjuk, az első helyet a többek közt a Stella Artois-t, Beck\'set és a Budweisert forgalmazó Anheuser-Busch InBev foglalja el az összes fesztivál és vásári szponzoráció 31 százalékával, őt a Pepsi (24 százalék) és a Coca-Cola (19 százalék) követi a sorban.

Magára a zeneipar szponzorációjára jóval több pénz költenek a cégek, hiszen idén csak az észak-amerikai társaságok 1,28 milliárd dollárt (294,4 milliárd forint) készülnek erre célra félretenni a költségvetésükből. Ez jelentős, 6 százalékos növekedésnek felel meg, azonban még szembetűnőbb, hogy az elmúlt három évben összességében 15 százalékkal költöttek többet a vállalatok. (A sorrendjük megegyezik az előzővel, csak az arányok mások: a Pepsi például szinte azonos eredményt − 25,4 százalék − produkált, mint sörgyártó vetélytársa.)

A fesztiváloknak erre szükségük is van, hiszen költségeik minden évben nőnek, az angol Glastonbury 2009-ben például csak a víztárolók fejlesztésére 400 ezer fontot (137 millió forint) költött − olvasható a BBC-n. Egy évvel korábban a benzinárak emelkedése okozott 200 ezer fontos pluszkiadást, így nem meglepő, hogy már akkor is 22 millió fontra (7,5 milliárd forint) rúgtak a költségek. Ez volt egyébként a fesztivál addigi 39 éves történetében az első alkalom, hogy veszteséggel zártak. Az anyagi kérdések később is főszerepet játszottak, hiszen tavaly például azért maradt el az esemény, mert a londoni olimpia miatt túl drága lett volna mobil wc-ket és biztonsági embereket bérelni. Azt, hogy ez a zenekedvelőkön kívül a költségvetésnek sincs ínyére, jól mutatja, hogy az Independent egy idei nyári felmérése szerint a brit zenei fesztiválok 2013-ban mintegy 130 millió fonttal (44,7 milliárd forint) hizlalják a költségvetést. Azt, hogy nagyon aggódniuk nem kell a honatyáknak, jól mutatja, hogy az idei glastonburyi fesztiválra meghirdetett 135 ezer jegyet 1 óra 40 perc alatt kapkodták el a bulizni vágyók.

Volt olyan fesztivál is, amelyiken az időjárás fogott ki: a The Sun beszámolója szerint az Isle of Wight nevű esemény 50 ezer látogatója tavaly egy sártengerben volt kénytelen végighallgatni többet közt Bruce Springsteent és a Pearl Jamet, így a tulajdonos idén kénytelen volt 250 ezer font (86 millió forint) értékben fejleszteni annak érdekében, hogy emberi körülmények között lehessen szórakozni.

Szponzorációs költések a fesztiválokon és vásárokon (millió dollár)
2009 2010 2011 2012 2013
775 782 804 825 849*
Forrás: IEG Research
*becsült adat
Dzindzisz Sztefan
Dzindzisz Sztefan

Ez is érdekelhet