BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jön a nyugdíj- és béremelés?

2013. július 3. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány által bejelentett pedagógus- és közalkalmazotti béremelések éves nettó költségei a költségvetési körben elérhetik a 120−140 milliárd forintot, az önkormányzatoknál pedig további 40−50 milliárd forintos tételről lehet szó, a januárra tervezett béremelések teljes éves költsége így alsó hangon 210 milliárd forintra rúghat − számolt be a Napi Gazdaság Online. A kormány a Magyar Nemzet híre szerint szombati ülésén döntött a közalkalmazotti bérek 15 százalékos emeléséről (erre januárban kerülne sor, amit 2015-ben 10, rá egy évre pedig újabb 5 százalékos emelés követne), a pedagógusok kétlépcsős béremeléséről pedig szintén a hétvégén beszélt az emberierőforrás-miniszter, de a nyugdíjasok is számíthatnak választási \"ajándékra\". Az információkat részben megerősítette tegnap Hende Csaba honvédelmi miniszter, aki elmondta, a kabinet tárgyalt a közszolgálati életpályamodellről, amelynek 2014 januárjától kell életbe lépnie.

A közalkalmazotti béremelés bruttó 260 milliárd forintjából az adók és járulékok visszakerülnek a büdzsébe, az pedig nem valószínű, hogy a pedagógusok az életpályamodell mellett további béremelésben részesülnének, a 13. havi nyugdíj visszavezetése pedig 180−230 milliárd forint kiadást jelentene − amire volt már gondolatkísérlet a kormány agytrösztjeként működő Századvég Gazdaságkutató Zrt. részéről. A költekezést ugyanakkor nem támasztja alá a büdzsé állapota, igaz, a közszféra bérei lassan bő fél évtizede befagytak, utoljára 2008-ban volt emelés (sok estben a versenyszférában is hasonló a helyzet). A Haza és Haladás Alapítvány mellett működő Költségvetési Felelősség Intézet Budapest legutóbbi technikai kivetítése szerint a jelenlegi folyamatok alapján 431 milliárd forintos költségvetési kiigazítást kell végrehajtani a 2014-es büdzsében ahhoz, hogy a 2,4 százalékos államháztartási hiánycélt elérje a kormány, vagyis a beharangozott általános béremelési programmal a kormány újból a túlzottdeficit-eljárást kockáztathatja, illetve újabb megszorításoknak ágyazhat meg.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet