Az országgyűlés 2,9 milliárd forintot szavazott meg az egyelőre meg sem alakult Nemzeti Választási Iroda (NVI) idei költségeire. A pénzt az adósságfinanszírozástól vették el, a kincstári indoklás szerint ugyanis sokkal jobb a makrokörnyezet, mint amire a tervezéskor számítottak − az NVI létrehozásával a kormány nem kívánta növelni a hiányt, ezért nyúlt a kiadások csökkentéséhez. A döntést megkönnyítette, hogy az eredetileg 1252,3 milliárd forintos kiadási előirányzatból könnyebb elvenni a szükséges 2,9 milliárdot, mint az ennél nagyságrendileg kisebb kiadási tételekből, például a debreceni stadion 9 milliárdos előirányzatából. A mostani a büdzsé ötödik módosítása lesz (a teljes javaslat hétfőn kerül az országgyűlés elé, egyelőre a módosítókról szavaztak a képviselők). A törvényjavaslat eredetileg a kabinet által nemrégiben eldöntött 93 milliárd forintos zárolásokat vezetné át a büdzsén, ám közben újabb módosítások is érkeztek.
Az NVI feladata az Országos Választási Irodához hasonlóan egyebek mellett az lesz, hogy segítse az országgyűlés által választott és pártok által delegált tagokból álló Nemzeti Választási Bizottság (NVB) munkáját, feladatai közé tartozik a jövőre esedékes négy választás előkészítése és lebonyolítása. Az új iroda azonban a jogalkotóktól számos más feladatot és hatáskört is kapott, így az NVI-nek kell majd kezelnie például a határon túli magyar választópolgárok regisztrációját, ezért is van szükség több munkatársra. A korábban a kormányzati rendszer részeként, \"projektszervezetként\" működő Országos Választási Iroda 20-25 munkatársa jórészt a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) választási főosztályának tagjaiból állt.
