BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kiadások tartják az ütemet az államháztartásban

Jelentős elmaradásban van a tranzakciós illeték, amelyből az első négy hónapban alig 38,8 milliárd forint folyt be a büdzsébe, az egész évre várt összeg 12,8 százaléka. Az NGM szerint nincs ok aggodalomra, bár az idei első négy hónapban a deficit 528,6 milliárd forint.

2013. május 23. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államháztartás áprilisban 35 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az egy évvel korábbi 289 milliárdos szufficittel. Idén az első négy hónapban a deficit elérte az 528,6 milliárd forintot, a megemelt éves hiánycél 60 százalékát. A részletes adatok szerint probléma a bevételi oldalon van, a központi költségvetés tervezett bevételeiből eddig 2939 milliárd forint folyt be, az éves terv 28,7 százaléka, szemben az időarányosan elvárható 33,3 százalékkal. A kiadásoknál nincs lemaradás, az első négy hónap 3607,5 milliárd forintos összege az éves terv 32,5 százaléka. Egyedül a személyi jövedelemadóból folyt be az időarányosan elvárható összeg, a fogyasztási adóknál (áfa, jövedéki adó) elmaradások vannak, de ezek közül is kiemelkedik a tranzakciós illeték: az eredetileg tervezett 301 milliárd forintból eddig 38,8 milliárd − az előirányzat 12,9 százaléka − folyt be. Az NGM persze korábban már 80 milliárd forinttal csökkentette az illetékből tervezett bevételt, a mostani számokat látva azonban a 220 milliárdos cél elérése is kétséges − a tárca ugyanakkor tegnap azt közölte, nincs ok a sárgacsekk-adó bevételeinek újbóli csökkentésére.

Nőttek viszont a bankadóból származó bevételek: a pénzügyi szervezetek 2010-ben bevezetett különadójából 35 milliárd forinttal gazdagodott a költségvetés, ami 14,6 milliárd forinttal (71,5 százalékkal) magasabb a tavalyi azonos időszaki adatnál − a pénzintézetek végtörlesztéséhez kapcsolódó adó-visszaigénylései idén már nem csökkentették a bevételt. A januárban bevezetett közműadóból az egész évre 60 milliárd forintot terveztek − a szolgáltatók két részletben fizetik meg −, az első periódusban azonban a várt 30 milliárd forinttal szemben 23,5 milliárd folyt be, éves szinten itt is 10-15 milliárd forint bevételkiesés várható (bár az NGM szerint a cégek a második félévben befizetik az elmaradásokat). Az áfabevételek az első négy hónapban 807,8 milliárd forintra rúgtak, ez 148,1 milliárd forinttal alacsonyabb a tavalyi összegnél, a jövedékiadó-bevételek pedig az alacsonyabb benzinfogyasztás és a dohánytermékekből befolyó adó stagnálása miatt csökkentek.

Kiadási oldalon ezzel szemben az egyedi és normatív támogatásokra fordított összegek az év első négy hónapjában 101,9 milliárd forintot tettek ki, ami közel háromszorosan haladja meg a tavalyit. Az NGM szerint a magas teljesülés oka, hogy áprilisban már részben kifizették a közlekedési szolgáltatóknak (MÁV, Volán) májusra járó támogatásokat is. A költségvetési szervek kiadásai 1106,8 milliárd forintot tettek ki, a tavalyinál 25,4 százalékkal magasabbat. A növekedés mögött részben az önkormányzatoktól átvett intézmények többletkiadásai állnak, de többet költöttek a Gripen-vadászgépekre, illetve közlekedési fejlesztésekre is. Egyéb kiadásból április végéig 56 milliárd forint gyűlt össze − ez 15,3 százalékkal már meghaladja az éves előirányzatot, az adósságszolgálati járulékos kiadások 22,5 milliárd forintot tettek ki, a tavalyi azonos időszakinak több mint négyszeresét. Ennek jelentős részét az Államadósság Kezelő Központ által fizetett pénzügyi tranzakciós illeték teszi ki − írta az NGM.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet