A túlélő fajok nem a legerősebbek vagy a legintelligensebbek, hanem azok, akik legjobban alkalmazkodnak a változásokhoz − nyitotta előadását Pintyőke Marcell, a KÉSZ Holding Zrt. marketing- és kommunikációs igazgatója, aki szerint mára már eljutottunk oda, hogy fel kell tenni a kérdést, hogy van-e magyar építőipar. Példaként említette az építőipari termelési volumenindexet, amely 2012 augusztusában ugyan fellendült egy picit, ám azóta ismét estünk, így már 22 százalékkal a 2011. decemberi adatok alatt vagyunk.
Ennek oka többek közt, hogy ismételten megfontoltak lettek a beruházási döntések, de ugyanígy függ ez a nemzetközi gazdasági környezettől, így idén is visszaesés várható, ebben az is közrejátszik, hogy nagyon csapadékos volt az első negyedév. Ráadásul a magyar piacon szinte már csak a világmárkák fejlesztenek, ez egyrészről jó, mert a multicégek idehozzák a beruházásaikat, ám másrészről elkeserítő, mert nincs olyan itthoni fejlesztő, aki aktív lenne.
Az építési piacot tisztító kormányzati beavatkozások között fontos változásnak nevezte, hogy nem alapíthat új céget az, akinek az elmúlt öt évben állandóan fennálló tartozása volt, az elektronikus építési napló pedig az adminisztrációt rövidíti, magyarán: gyorsabban juthatnak pénzükhöz a vállalkozások. A legfontosabb módosításnak azt nevezte a szakember, hogy változtattak a használatbavételi engedélyek kiadásán: eddig gyakran előfordult, hogy felépítették az ingatlant, megkapták rá az engedélyt, ám a vállalkozó nem volt kifizetve, az épület pedig közben már termelte a profitot. A változásnak köszönhetően azonban innentől már csak akkor adható ki ilyen engedély, ha minden vállalkozó ki van fizetve.
A talpon maradáshoz nagyon fontos jól kiválasztani, hogy kivel dolgozunk együtt − mondta Pintyőke. Szerinte olyan partnert kell találni, akinek biztos anyagi háttere van, el kell felejteni azokat a vállalkozásokat, amelyeket két ember irányít és 46 alvállalkozóval dolgoznak. Ők a gyenge láncszemek a szektorban − fogalmazott a szakember. A fennmaradáshoz szükséges még az erőforrás bázisú működés, a képességek megőrzése, hiszen a jó szakembereket meg kell tartani, így lehet olyan nagy projekteket építeni Magyarországon, magyar szakemberek által, mint a ferihegyi reptér, a Kossuth tér vagy akár a FTC vagy a DVSC új futballstadionja. Klaszterrel könnyebb kezelni a gondokat − mondta Pintyőke, aki szerint a mostani nagyon nehéz időszakban úgy a legkönnyebb munkát adni az alkalmazottainknak, ha vannak saját projektjeink.
