BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kábeltolvajoknak csak ötödét találják meg a rendőrök

2013. május 10. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt három évben folyamatosan emelkedett a fém- és kábellopások száma. A rendőrök szerint a színesfémtolvajok ma már elsősorban az elektromos vezetékekre utaznak, míg a korábbi években még gyakori volt a közlekedési táblák gyűjtése is, ám az alumínium árának esése, illetve a táblák más anyagból való készítése ezt a piacot megszüntette. A színesfém, valamint kábel eltulajdonítására irányuló bűncselekmények rendőri eljárásban regisztrált száma 2010-ben még csak 3611 volt, ami 2011-ben ugrott meg igazán, ekkor már 8529 eset jutott a rendőrök tudomására − tudta meg az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK) a Napi Gazdaság Online. Tavaly tovább emelkedett a bűncselekmények száma, ekkor 9523 esetet regisztráltak.

Az elkövetési érték nagyban függ a piaci áraktól, így azok növekedése nem volt olyan ugrásszerű, mint az elkövetett cselekmények száma: 2010-ben 1,3 milliárd forint volt a feltárt bűncselekményekkel okozott kár, 2012-ben 1,8 milliárd forint, és tavaly érte el a 2,2 milliárd forintos csúcsot. A felderítési arány − az ismertté vált cselekményekhez viszonyítva − 21,6 százalék volt 2012-ben − közölte az ORFK sajtóosztálya. Ilyen felderítési mutatók és károkozás mellett fontos volna a megelőzés: a leghatékonyabbak a tulajdonosok vagyonvédelmi intézkedései lennének, így a rendőrök szerint megfontolandó az érintett cégek számára a jelző- és riasztórendszerek használata, speciális vagyonvédelmi jelölések alkalmazása, biztonsági szolgálat működtetése, a fémtartalmú kábel optikai kábelre cserélése.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet