Az elmúlt három évben folyamatosan emelkedett a fém- és kábellopások száma. A rendőrök szerint a színesfémtolvajok ma már elsősorban az elektromos vezetékekre utaznak, míg a korábbi években még gyakori volt a közlekedési táblák gyűjtése is, ám az alumínium árának esése, illetve a táblák más anyagból való készítése ezt a piacot megszüntette. A színesfém, valamint kábel eltulajdonítására irányuló bűncselekmények rendőri eljárásban regisztrált száma 2010-ben még csak 3611 volt, ami 2011-ben ugrott meg igazán, ekkor már 8529 eset jutott a rendőrök tudomására − tudta meg az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK) a Napi Gazdaság Online. Tavaly tovább emelkedett a bűncselekmények száma, ekkor 9523 esetet regisztráltak.
Az elkövetési érték nagyban függ a piaci áraktól, így azok növekedése nem volt olyan ugrásszerű, mint az elkövetett cselekmények száma: 2010-ben 1,3 milliárd forint volt a feltárt bűncselekményekkel okozott kár, 2012-ben 1,8 milliárd forint, és tavaly érte el a 2,2 milliárd forintos csúcsot. A felderítési arány − az ismertté vált cselekményekhez viszonyítva − 21,6 százalék volt 2012-ben − közölte az ORFK sajtóosztálya. Ilyen felderítési mutatók és károkozás mellett fontos volna a megelőzés: a leghatékonyabbak a tulajdonosok vagyonvédelmi intézkedései lennének, így a rendőrök szerint megfontolandó az érintett cégek számára a jelző- és riasztórendszerek használata, speciális vagyonvédelmi jelölések alkalmazása, biztonsági szolgálat működtetése, a fémtartalmú kábel optikai kábelre cserélése.
