BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiánnyal zárt áprilisban az államháztartás

Alig 35 milliárdos deficittel gazdálkodott áprilisban az államháztartás, ám ez messze elmarad az elmúlt két évben keletkezett jelentős negyedik havi szufficittől.

2013. május 8. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államháztartás áprilisi hiánya 35 milliárd forint lett: a központi költségvetés 79,4 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok 8,5, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 35,9 milliárd forintos szufficittel zártak − közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Tavaly áprilisban 289 milliárd forint többlettel zárt az áht a késleltetett áfa-visszafizetéseknek és a különadóknak köszönhetően, ez a hatás idén elmaradt. Az első négy hónapban a hiány elérte a 528,6 milliárd forintot, amely a már megemelt éves hiánycél 60 százaléka. Az NGM ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az idei április adatát a tavalyival csak óvatosan lehet összehasonlítani, az adószerkezet változása, illetve az önkormányzatoktól átvett intézmények kiadása miatt.

Az időarányosnál jóval magasabb − 60 százalékos − hiány ellenére az NGM bizakodó, Varga Mihály miniszter a múlt héten leszögezte, az áht hiányát a tervezett 2,7 százalékon tartják, annak ellenére, hogy az unió 3 százalékra számít. Varga akkor azt is elmondta, hogy a kormány idén nem tervez költségvetési kiigazítást, ám ha korrekcióra lesz szükség, akkor saját hatáskörben az Országvédelmi Alap szabadon maradt − 170-180 milliárd forintos − részének zárolásával megoldják.

A központi költségvetés január−áprilisi bevételei az előző év azonos időszakához képest közel 58 milliárd forinttal emelkedtek. A szaktárca közlése szerint különösen a személyi jövedelemadó-bevételek ugrottak meg az adóváltozások miatt, valamint az idén bevezetett új adónemekből befolyt, másrészt a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok magasabb összegű bevételek állnak a növekedés mögött. A költségvetés négyhavi kiadásai mintegy 455 milliárd forinttal voltak magasabban, mint tavaly, ennek oka az NGM szerint az önkormányzati iskolák, egészségügyi intézmények átvétele, de a közlekedési cégeknek adott támogatások tavalyitól eltérő ütemezése is növelte a költségeket. A nettó kamatkiadás 417,9 milliárd forint volt az első négy hónapban, ami 22,1 milliárddal alacsonyabb a tavalyinál.

Az államháztartás hiánya (milliárd forint)
január−április
2001 -91,3
2002 -316,1
2003 -400,4
2004 -547,6
2005 -710,0
2006 -904,2
2007 -745,4
2008 -522,4
2009 -604,1
2010 -637,0
2011 -666,2
2012 -228,19
2013 -528,6
Forrás: NGM
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet