BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már csak a cégek negyede korrupt

2013. április 18. csütörtök, 00:00

Fotó: Napi Gazdaság / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyarországi cégek 23 százaléka mérlegelne egy korrupciós ajánlatot a sikeres üzlet reményében (ez az arány egy évvel korábban még 32 százalék volt) és csak 67 százalékuk véli elengedhetetlennek a jövedelemadó-fizetésre vonatkozó szabályok betartását − derült ki az Ernst & Young legfrissebb kutatásából. Az, hogy mit tartanak a cégek etikus viselkedésnek, nagyon változó − mondta Bíró Ferenc, a cég visszaélés-kockázatkezelés üzletágának vezetője.

Az előző évekhez képest a felső vezetők jobban érdeklődnek az etikai vétségek iránt, hiszen amíg 2010-ben csak 19 százalékukhoz jutottak el ilyen információk, addig tavaly már 45 százalékhoz. A megkérdezett vállalatok csupán 32 százaléka jelezte, hogy az elmúlt öt évben indítottak eljárást etikai vétség miatt, 21 százalék számolt be felderített visszaélésekről. Bíró szerint a legnagyobb kockázat a beszerzéseknél van, ugyanakkor csak a cégek 47 százaléka rendelkezik ezzel foglalkozó szabályzattal. A leggyakoribb probléma az alvállalkozói kapcsolatok szabályozatlansága, így előfordul, hogy valaki igazából fővállalkozó, de betesznek egy plusz alvállalkozói lépcsőt, hogy több pénzt tudjanak szerezni. Gyakori probléma az összeférhetetlenség is: például amikor a beszerzőnek be kell szereznie egy tollat, van egy saját boltja és onnan rendeli. Nem az a baj, hogy a saját cégtől hozza, hanem az, hogy a piacról nagy valószínűséggel olcsóbban be lehetne szerezni − fogalmazott Bíró.

Korrupciós helyzetre* adott válasz (megoszlás, százalék)
2010 2011 2012
Elfogadná 30,4 32,0 22,7
Nem venné figyelembe 31,7 32,7 39,7
Jelentené a felettesének 35,0 31,0 30,9
Jelentené a rendőrségnek 4,3 6,0 7,9
Egyéb 3,3 3,3 5,0
*üzleti partnerek között
Forrás: Ernst & Young
Dzindzisz Sztefan
Dzindzisz Sztefan

Ez is érdekelhet