BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Folyamatosan jönnek a "Matolcsy-bankók"

2013. április 10. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még évekig foroghatnak a márciusban távozott jegybanki vezetés által \"aláírt\" bankók, hiszen a készpénzből biztonsági okokból bőséges készleteket tartanak, s a bankjegyek cseréje során ezeket hozzák forgalomba. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kommunikációs osztálya lapunk kérdésére − biztonsági megfontolások miatt − nem árulta el, hogy a különféle címletekből mekkora mennyiséget tartalékol.

A raktáron lévő bankjegyek mennyiségét azonban érzékelteti, hogy idén az MNB mindössze két címlet, az 500 és a 2000 forintosok gyártását rendelte meg. Az új jegybanki vezetés aláírásával gyártott bankjegyek forgalomba kerülésének időpontja a forgalmi igényektől függ. Az idén gyártott 2000 forintos bankjegyek valószínűsíthetően az idei év második félévétől, az 500 forintos bankjegyek pedig a jövő év első félévétől kerülnek forgalomba − közölte az MNB kommunikációs osztálya. Tájékoztatásuk szerint a jelenlegi hat érme- és hat bankjegycímlet kielégíti a forgalmi igényeket, ezért nincs napirenden az 500 forintos bankjegy érmére cserélése, amire volt példa a 200 forintos címlet esetében. Ráadásul nem is az 500 forintos bankjegy kopik ki leggyorsabban a forgalomból, hanem a 2000 forintos. A 200 forintosok érmésítésekor pedig az egyik érv éppen a gyors elhasználódás volt, hisz az érme jóval strapabíróbb.

A bankjegyek életútjának jellemzői
Címlet Forgási sebesség* Forgalomból való kikopás (év)
500 forintos 0,7 2,5
1000 forintos 1 2,5
2000 forintos 1,1 2
5000 forintos 1,2 3
10 000 forintos 0,9 7,5
20 000 forintos 0,4 13,5
*Egy év alatt hányszor kerül vissza a jegybankba
Forrás: MNB
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet