BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javított az államháztartás márciusban

Az első negyedévben 493,6 milliárd forint hiány keletkezett az államháztartásban, annak ellenére, hogy nyolc éve nem volt olyan alacsony a hiány márciusban, mint most.

2013. április 9. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Márciusban az államháztartás hiánya 154,1 milliárd forint lett az NGM tegnapi közlése szerint, ami 2005 óta a legkisebb márciusi hiányadat. Ezzel együtt nem érdemes pezsgőt bontani a József nádor téren, ugyanis a gyenge első két hónap miatt az éves terv 56 százalékán állt a deficit. Március végén ugyanis 493,6 milliárd forint volt a hiány, miközben az év végére 881,3 milliárd forintot szabad elérnie. Ráadásul a hiánycélt épp az elmúlt hónapban emelte meg a parlament 30 milliárd forinttal − ezt a pénzt az önkormányzati konszolidációra fordítják −, ugyanis az adósságok átvállalása a költségvetés szempontjából egyszeri kiadást jelent.

A nemzetgazdasági tárca közleménye szerint az államháztartáson belül a központi költségvetés 137,5 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 17,2 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 0,6 milliárd forintos szufficittel zártak március végén. Tavaly az államháztartás központi alrendszerének deficitje 230,9 milliárd forint volt.


Napi Gazdaság

A bevételek 233 milliárd forinttal voltak magasabbak a tavalyinál: a többlet főként az általános forgalmi adónál keletkezett, illetve csordogálnak az új adók is − a tranzakciós illeték, a biztosítási adó −, bár februárban a várt adóknak csak a fele folyt be ezen sorokon. (A márciusi részletes adatokat két hét múlva hozza nyilvánosságra a tárca.) A költségvetés kiadásai ezzel szemben csak 125 milliárd forinttal voltak magasabbak a 2012. márciusi költéseknél: a kiadási többlet a működési kiadásoknál jelent meg − ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy tavaly óta számos korábbi önkormányzati költségvetési szervet vett át az állam. A nettó kamatkiadás 68,9 milliárd forint volt, ami 10,1 milliárd forinttal tér el a tavalyi első negyedéves adattól, ez az eltérés a különböző lejárati szerkezettel magyarázható.

A társadalombiztosítási alapok 2013. március havi 0,6 milliárd forintos szufficitje a Nyugdíj-biztosítási Alap 1,7 milliárd forintos többletéből, valamint az Egészségbiztosítási Alap 1,1 milliárd forintos hiányából tevődik össze. Az elkülönített állami pénzalapok 17,2 milliárd forintos márciusi hiánya az előző év azonos hónapjához képest kedvezőtlenebb lett. Az alapok összes bevételei 4,0 milliárd forinttal alacsonyabban, kiadásai pedig 21,4 milliárd forinttal magasabban teljesültek.

Az első negyedév után korai kongatni a vészharangot, ennek ellenére az 56 százalékos időarányos hiányt nem lehet félvállról kezelni, annak ellenére, hogy tavaly ilyenkor már összejött a deficit 85 százaléka. A NGM vezetésének biztonságot jelent a 400 milliárd forintos országvédelmi alap, ám nagy kérdés, hogy az idén bevezetett új adók − különösen a tranzakciós illeték − hogyan teljesítenek az első hónapokban.

Az államháztartás hiánya (milliárd forint)
Március Január−március
2001 227,9 −58,7
2002 −62,2 −242,9
2003 −73,9 −282,1
2004 −96,4 −437,7
2005 −90,75 −484,7
2006 −353,7 −789,2
2007 −349,3 −762,4
2008 −326 −508,1
2009 -309,4 -566
2010 -259,3 -609,9
2011 -182,4 -742,1
2012 -230,9 -517,5
2013 -154,1 -493,6
Forrás: NGM
Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet