Megtorpant a 2011 júliusában bevezetett kényszer-értékesítési kvótarendszer kihasználtsági mutatója, a 2012 első félévére jellemző 80 százalékos kihasználtság alig haladja meg a 70 százalékot − derül ki a PSZÁF adataiból. A felügyelet először 2012 harmadik negyedévében mért csökkenést, ami mögött elemzése szerint több bank tudatos, a behajtási stratégiát érintő döntése áll, a kényszer-értékesítések eddigi tapasztalatai szerint az elérhető értékesítési ár alacsony, az ügyleteket ezért csak jelentős veszteséggel lehet lezárni. Az első negyedévben a kvótakihasználás 68 százalékról kismértékben emelkedett − a tavalyi utolsó negyedévben összesen 2712 ingatlant jelöltek kényszer-értékesítésre, idén eddig 3560-at.
Jelentős emelkedést mértek a fővárosban, ahol néhány hónap alatt 346-ról 455-re nőtt az esetszám, de a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei ügyszám is másfélszeresére nőtt, 200-ról, 300-ra, a legnagyobb mennyiséget (490) a Budapest nélkül számított Pest megyében mérték. A kvóták kihasználtsága 19-ből 13 megyében (plusz még Budapesten is) nőtt, mindössze három megyében mért visszaesést vagy stagnálást a PSZÁF.
