BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy fotó is elég a gyorshajtás dokumentálásához

A gyorshajtó autós 30 ezer forintos bírságot kapott, de protestált az ellen, hogy egy fotó nem bizonyíték, így a jogi eljárás 86 ezer forintjába került − a bírságon felül.

2013. február 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A perben szereplő jogász belterületen a megengedett 50 kilométer/órás sebesség helyett 72 kilométer/órával hajtott, és a rendőrség ezért 30 ezer forintra bírságolta. Nem lett volna az, aki, ha nem fellebbez, majd − az elutasítás után − nem fordul a törvényszékhez. A gyorshajtást elismerte, de szerinte a rendőrség nem dokumentálta a megelőző 15 másodperc történéseit úgy, ahogy azt a jogszabály előírja. Egy fotó pedig nem elég bizonyíték. A rendőrség azzal érvelt, hogy a rendszerében csak egy képet tud továbbküldeni, ami előtte volt, az megsemmisül. A törvényszék a szabálysértési határozatot hatályon kívül helyezte. Ez viszont a rendőrségnek nem tetszett, és felülvizsgálatot kért a Kúriától, amely a törvényszék ítéletét helyezte hatályon kívül.

A Kúria indoklása szerint a 15 másodpercnyi idő dokumentálása kötelező, de azt nem kell figyelembe venni a bírság kiszabásánál. Így a Kúria elegendőnek tartotta a határozat meghozatalához rendelkezésre álló bizonyítékokat, vagyis az egyetlen fotót.

Az eljárási költség kétszer 15 ezer forint volt a két bíróságon. A Kúria pedig 20 ezer forint kereseti és 36 ezer forint felülvizsgálati eljárási illeték megfizetésébe került.

Németh Géza
Németh Géza

Ez is érdekelhet