BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem fizeti az ingyenes rákszűrést a Tepco

2012. november 26. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tavaly márciusban megsérült fukusimai atomerőmű leszerelésén dolgozó munkások mindössze 3,7 százaléka jogosult ingyenes rákszűrésre − írta az Aszahi Simbun japán napilapra hivatkozva az MTI. A lap értesülései szerint a tavaly márciusi szerencsétlenség óta az erőműben dolgozó 24 118 főből csupán 904 rákszűrését fizeti a japán kormány és a létesítményt birtokló TEPCO energiavállalat. Az alacsony számot azzal magyarázták az illetékesek, hogy csak azok részesülnek az ingyenes egészségügyi szolgáltatásban, akik 2011 márciusa és decembere között bizonyítottan legalább 50 millisievert sugárzásnak voltak kitéve munkájuk során.

Ugyanakkor az azóta eltelt időszakban is számos dolgozó kapott magas, potenciálisan egészségkárosító sugárdózist, döntő többségüknek azonban nem fedezik az esetenként 50 ezer jenes költséggel járó rákszűrést. Ráadásul egyes munkások doziméter nélkül kénytelenek dolgozni, míg mások ólommal burkolt mérőeszközöket kaptak a munkáltatótól, hogy a valósnál alacsonyabb értékeket mutasson a szerkezet, így nem lehet pontosan tudni, hogy mekkora sugárzás érte őket. Az erőmű dolgozói az egészségügyi juttatásokra vonatkozó szabályok megváltoztatását követelik a Tepcótól. Megfigyelők szerint ha a cég nem fordít kellő figyelmet a kérdésre, úgy egyre többen vonakodnak majd munkát vállalni az erőműben, így annak leszerelése − ami becslések szerint 40 évet vesz majd igénybe − tovább csúszhat.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet