Az elmúlt hónapokban a GE több magyarországi gyárában is tartottak Egészség-, Környezet- és Munkavédelmi hetet vagy napokat. A munkavédelem a vállalati kultúra része, sőt a mindennapok meghatározó eleme, de szerintem egy érettebb vezető maga is tudja, hogy ha a munkavédelemre megfelelő figyelmet fordítanak, akkor maga az üzem is magasabb minőségű termékeket állít elő és nagyobb termelékenységet ér el − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Lencsés Gergő, a GE Power & Water veresegyházi gyárának igazgatója. A GE egyébként már évtizedek óta futtatja globális működése során a munkahelyi egészség és munkavédelem 21 területét felölelő, sokszor a helyi jogszabályoknál is szigorúbb előírásokat tartalmazó Global Star programját. A program az egyéni védőeszközöktől a vegyi anyagok használatának szabályozásán át egészen a vezetői felelősség és kommunikáció fontosságáig terjed. A veresegyházi gyár 2001-es alapításakor az üzem vezetői elérendő célként határozták meg a cégen belüli minősítés megszerzését, amit végül 2007-re sikerült elnyernie, és azóta folyamatos éves belső auditok során megtartania. A munkavédelmi napok szervezése a Global Star program része, de a családi napok alkalmával még az otthoni biztonságos munkavégzéshez is adnak tippeket.
Az idei munkavédelmi napok során Veresegyházon az ergonómia mellett elsősorban a kéz védelmére koncentráltak az előadók. Az igazgató szerint azért választották ezt a témakört, mivel az apróbb, a munkavédelmi hatóság felé még nem jelentésköteles balesetek − például megvágja az ujját a dolgozó − legnagyobb része a kéz sérülésével jár, ezért szerették volna bemutatni, hogy az egyes munkavédelmi, illetve munkavégzési előírásokat miért kell betartani, azok hogyan előzik meg még a kisebb baleseteket is. Azt, hogy mennyire komolyan veszik a napi működés során az üzemben még az ilyen apróbb baleseteket is, jelzi, hogy minden ilyen esetet jelenteni kell az igazgatónak is. Az ergonómiai veszélyek, problémák bejelentésére, illetve megoldási javaslatok megtételére versennyel biztatták a dolgozókat − az idén is jó néhány javaslattal lettek gazdagabbak. Emellett személyesen is meg szoktam köszönni a győztesnek a javaslatait − tette hozzá az igazgató.
Fontos, hogy tudatosítsuk a dolgozókban, melyik munkafolyamatot miért úgy kell elvégezni, ahogyan előírjuk, mivel ez egyben a munkavédelmet is szolgálja − mondta Lencsés Gergő. Elmondása szerint ez nem alku tárgya, amelyik új dolgozó nem érti meg ennek fontosságát, annak esetében levonják a következtetést, hogy rosszul döntöttek a felvételi interjúnál. Ennek érdekében nemcsak rendszeresen kikérdezik az egyes munkafolyamatokhoz tartozó védelmi előírásokról a munkavállalókat, de rendszeresen igyekeznek szemléltetni is a problémákat. A magasban végzett munkákhoz biztosított ötpontos biztonsági öv használatára például egy bábu segítségével végzett esésszimuláció révén ösztönözték a dolgozókat. Nagy hatással van a munkavállalókra az is, ha a családjuk iránti felelősséget hangsúlyozzák, amikor a szabályok betartására kérik őket.
Emellett kéthetente a cég teljes felső vezetése − az igazgató mellett a pénzügyi és hr-vezetők is − az utolsó munkahelyszínig végigjárják az üzemet, és megkérdezik az egyes alkalmazottakat, hogy ismerik-e az utasításokat, a kockázatokat, illetve a munkavédelmi előírásokat, értik-e azokat, valamint arról, hogy a dolgozók szerint hol lehetne még javítani a biztonságon. Tapasztalatunk szerint amint az alkalmazottak valóban megértik az egyes intézkedések, előírások fontosságát, illetve azt, hogy miért kéri a vezetés, javul a termelékenység, gyorsabb lesz a munkavégzés is − mondta Lencsés Gergő. Szavai szerint az idén a legfontosabb munkavédelmi célkitűzés a veszélyek és a kivédésükre hozott munkavédelmi intézkedések tudatosítása volt. A jövő évi célokról pedig decemberben döntenek az összes vezetői szint javaslatai alapján kialakított konszenzussal.
