BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem számítanak drámai drágulásra a borászatok

2012. november 19. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Borvidékenként és pincészetenként eltérő mértékű áremelések várhatóak, országosan azonban egységes 20 százalékos emelés kevéssé valószínű − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Koch Csaba, a Hajós-bajai borvidék hegyközségi tanácsának elnöke, a Koch Borászat tulajdonosa. Az idén a szokásos 3−3,5 millió hektoliter helyett 1,8 millió hektoliter bortermés várható.

Az egymillió hektoliteres hiány, ami várhatóan az idei terméskiesés miatt jelentkezik, az olcsó asztali borokat érinti. A pótlását pedig várhatóan importból fedezi a kiskereskedelem, ezzel azonban aligha tudnak versenyezni a magyar termelők, hiszen az időjárási problémák miatt a legtöbb borvidéken infláció fölött drágult idén a szőlő. A Varga Pincészet elemzése szerint a borhiány és a szőlőárak emelkedése miatt a legtöbb pincészet emeli árait, január 1-jétől pedig 15−20 százalékos drágulás várható. Ez alól csak azok a pincészetek jelentenek kivételt, amelyek a szokásos tavaszi áremelésen kívül már októberben is bejelentettek egy 10 százalék körüli emelést; nekik így csak 10 százalékos növelést kell végrehajtaniuk − írta az MTI.

Koch Csaba szerint alapvetően az határozza meg a várható áremeléseket, hogy friss, idei borról, ezen belül pedig alsó, közép-, vagy prémium kategóriás, illetve évjáratos prémium borról van-e szó. Utóbbi esetében sok olyan tényezőt vesznek figyelembe az árképzésnél, ami nem önköltségfüggő: az egyik legmeghatározóbb tétel a készítés évében a szőlő ára, a hozzáadott érték, illetve az, hogy az értékesítés évében milyen szőlőárak alakultak ki. Magasabb árak mellett ugyanis kevéssé valószínű, hogy engednének az árból a kiskereskedelmi nyomás hatására. Ezen túlmenően leginkább az a döntő, hogy a borászat a saját üzleti lehetőségeit, méretét figyelembe véve mit választ: árat emel és a gyenge vásárlóerő mellett kisebb forgalommal próbálja megtartani a jövedelmezőségét, vagy tartja az árait, s ezzel nagyobb volument értékesít kisebb jövedelmezőséggel.
A friss borok esetében már sokkal nagyobb súllyal esik a latba az önköltség jelentős részét adó szőlő árának adott évi alakulása. Az olcsóbb asztali borok esetében például az ár 60-70 százalékát teszi ki az önköltség. \"Az idei újborok piacra dobása előtt nekünk is figyelembe kell venni a realitásokat és a szőlő önköltségét: Villányban ugyan kismértékben emelkedtek az árak, de még mindig a 2007-es szinten vannak, ezzel szemben Baja környékén 3 év alatt 200 százalékkal drágult a szőlő\" − tette hozzá Koch Csaba.

  • Egymillió hektoliter bor hiányzik a terméskiesés miatt
  • Kevéssé valószínű az országos 20 százalékos áremelés
  • A prémium kategóriát érinti kevésbé az önköltség növekedése

A termelési költségek növekedése miatt indokolt lenne a 20 százalékos emelés is − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Keresztury Éva, a Hilltop Neszmély Zrt. kereskedelmi igazgatója. Az alacsonyabb árkategóriás boraiknál két számjegyű, míg a prémium kategóriánál − ahol a termelési költségek kevésbé nőttek − ennél kisebb mértékű áremelést szeretnének elérni. Minimális, 10 százalék alatti áremelésre látunk esélyt 2013 első felében − mondta lapunknak Bock József borász.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet