A magyarországi önkormányzatok adósságállományának átrendezése sokkal kevesebb veszteséget okozna a magyar bankrendszernek, mint a devizahitelek kedvezményes árfolyamú előtörlesztése, mivel jóval kisebb összegről van szó − vélekedett tegnap, még a kormányzati bejelentés előtt kiadott értékelésében a londoni Capital Economics. A befektetőknek összeállított elemzés szerint ha a kormány az átveendő önkormányzati adósságokból például 25 százalékos törlesztési leírást ér el a hitelező bankoknál, az összesen 125−150 milliárd forint banki veszteséget okozna. Ez a magyar bankrendszer Tier 1 tőkemegfelelési rátáját a jelenlegi 12,5 százalékról 12,0 százalékra csökkentené. A ház adatai szerint a devizahitelek kedvezményes előtörlesztése összesen 260 milliárd forint banki veszteséggel járt.
A magyar kormány \"kétszer is meggondolja\" az önkormányzati adósság átvételét és átstrukturálását, mivel az a nemzetközi hitelminősítők szempontjából valószínűleg szuverén nem törlesztésnek minősülne − idézte a cég elemzőinek véleményét az MTI-Eco. Mindazonáltal maga a lépés fontolóra vétele alátámasztja a Capital Economics korábbi állítását, amely szerint valószínűtlen, hogy a költségvetési szigor önmagában megoldhatja Magyarország adósságproblémáit. A ház már márciusban is elképzelhetőnek tartotta, hogy a kormány az évekig tartó további takarékossági politika helyett konzultációt kezd a hitelezőkkel egyes adósságnemek, köztük az önkormányzati adósságok törlesztési kötelezettségeinek csökkentéséről, a devizahiteleseknek szóló könnyítések mintájára.
