BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem gondolkodik magyar gáztározóban a Gazprom

2012. november 12. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közeljövőben nem tervez magyarországi gáztározó-építést az orosz Gazprom, az azonban nem került le a napirendről, hogy a Déli Áramlat gázvezeték megépítése után további vezetéképítésekbe kezdjen Magyarországon. Legkorábban öt év múlva kerülhet szóba, hogy az ország déli részén haladó Déli Áramlat és az osztrák Baumgarten interkonnektor közötti összeköttetés kiépüljön − mondta Leonyid Csugonov, a Déli Áramlat projektvezetője moszkvai sajtótájékoztatóján. A Gazprom és az MVM Zrt. a múlt héten véglegesítette a vezeték magyar szakaszának előkészítéséről, illetve a végső beruházási döntésről szóló megállapodást, a 229 kilométer itthoni szakasz 600 millió euróba, azaz mintegy 200 milliárd forintba kerül majd (ezt fele-fele részben finanszírozza majd az MVM és a Gazprom, mint a Déli Áramlat Zrt. 50-50 százalékos tulajdonosa, 70 százalékban hitelből. A vezetéképítésben való részvétel önmagában nem jelent árengedményt az adott ország számára, a gázért fizetendő díj a kormányközi szerződések alapján, a részes piaci szereplők (Magyarországon egyelőre az E.On) és az orosz vállalat közötti tárgyalások függvényében alakul. A projektvezető a magyar féllel való együttműködés kapcsán úgy fogalmazott, a Gazprom várakozásai szerint jó piacot jelent majd Magyarország a Déli Áramlatnak, gyors növekedésre lehet számítani a gázkereskedelemben.

A gázvezeték nyomvonala kapcsán korábban felmerült, hogy Magyarország helyett Horvátországon keresztül kötné össze Szerbiát és Szlovéniát (illetve végpontját, a szlovén−olasz határt), a végleges döntés szerint azonban Horvátország felé legfeljebb egy leágazást építenek, tranzitforgalomra nem számíthat az ország. Az ennek okát firtató kérdésre Csugonov úgy fogalmazott, az orosz fél az országonként elkészített kalkulációk alapján, több tényező − például a gazdasági mutatók − alapján döntött. Ráadásul \"Horvátország nem vásárol orosz gázt\" − utalt a háttérben sejthető politikai alkuk meghiúsulására. Az itthoni nyomvonaltól ráadásul könnyebben kiépíthető az (eredeti tervekben is szereplő) kapcsolódás Ausztria felé.

A Gazprom a Napi Gazdasággal azt közölte, a Déli Áramlat megépítése nem függ össze a magyar hosszú távú gázszerződéssel (amelyet 2015-től kell megújítani − ezt nagy eséllyel már az E.On gázüzletágát megvásárló magyar állam teszi majd meg). Az orosz cég szerint a magyar beszerzési árak módosítására sem kell számítani.


Reuters
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet