BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kerüli el Magyarországot a Déli Áramlat

2012. november 5. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megkötötték a tulajdonosi megállapodást a Déli Áramlat gázvezeték 229 kilométeres magyarországi szakaszáról − jelentette be Alekszandr Medvegyev Gazprom-elnökhelyettes és Baji Csaba, az MVM Zrt vezérigazgatója a hosszú hétvége előtti sajtótájékoztatóján. A mai nap történelmi fontosságát nehéz lenne túlértékelni − fogalmazott Medvegyev, hozzátéve, a megállapodás egyben végleges döntést is jelent a vezetékszakasz megépítéséről. A Déli Áramlat itthoni része Szerbia felől Hercegszántónál indul majd, az országot Szlovénia felé Tornyiszentmiklósnál hagyja el, kereskedelmi üzemelése 2016. január elsején kezdődhet a mostani tervek szerint.

A magyarországi szakasz 600 millió euróba (200 milliárd forint) kerül, amit 70 százalékban hitelből fedeznek a projektcégek, a Déli Áramlat Zrt. tulajdonosai − 50−50 százalékban az MVM és a Gazprom. A magyar cég így 30 milliárd forint tőkével szállhat be a fejlesztésbe, ám az MVM a hírek szerint akár tízszer ennyit is fizethet az E.On magyarországi gázüzletágáért.

Az MVM az MFB Zrt.-től vásárolta meg idén nyáron a vezetékszakasz előkészítését végző Déli Áramlat Zrt. 50 százalékos tulajdonrészét, a cég másik fele Gazprom-tulajdonban van. Baji szerint a zrt. részvényeihez névértéken, 102,5 millió forintért jutott az MVM. Korábbi horvát sajtóhírek arról számoltak be, hogy Magyarországot elkerülve, Horvátországon keresztül szállítana gázt Szlovéniába és Olaszországba a Déli Áramlat, piaci források szerint ez azon alapult, hogy a magyar fél nem tartotta a határidőket az MVM tulajdonszerzése kapcsán. Medvegyev most úgy fogalmazott, van lehetőség arra, hogy Horvátország felé egy leágazás épüljön ki, tranzitszerepet azonban nem szán az orosz vállalat déli szomszédunknak.

Baji szerint a megállapodás egy \"hosszú távú\" MVM−Gazprom együttműködés alapja lehet, ennek részleteire azonban nem tért ki a magyar hosszú távú gázbeszerzési szerződés 2015-ös lejártát firtató kérdésre sem − bár az E.On itthoni gázüzletágának megvásárlásával minden bizonnyal az állami energiacég lesz illetékes a szerződések ügyében. A kormány nemrégiben kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a beruházást.

A Déli Áramlat beindulása nem jelenti majd automatikusan a jelenleg használt ukrán útvonal leállítását, ezt az igények és lehetőségek függvényében használja majd a Gazprom.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet