BUX 140342.86 0,51 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Középpontban a minőségi hazai élelmiszer-termelés

A magyar gazdaság több mint nyolcvan meghatározó élelmiszer-ipari cégének részvételével immár hetedik alkalommal rendezte meg az ágazat szakmai road show-ját, a Coop Rallyt a hazai üzletlánc, amelynek célja, hogy középpontba állítsa a minőségi hazai élelmiszer-termelést. Murányi Lászlót, a CO-OP Hungary Zrt. vezérigazgatóját a partnercégekkel való közös munkáról kérdeztük.

2012. szeptember 28. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2006 óta minden év szeptemberében megszervezett Coop Rally célja, hogy felhívja a figyelmet a tisztességesen és versenyképesen működő, valamint a biztonsági előírásoknak megfelelő élelmiszer-termelőkre, hazai feldolgozókra. Az eddigi hat verseny során 53 beszállítóhoz és Coop-tagvállalathoz látogatott el a mezőny. Idén ismét rekordszámban, több mint 80 jelentős hazai vállalkozás képviseletében 90 két főből álló csapat vett részt a szakmai rendezvényen. A versenyben részt vevő több mint 80 cég csapata a kiskereskedelmi piac 15 és az élelmiszeripar 20-25 százalékát fedi le, mintegy 1000 milliárd forint árbevételt, 70 ezer munkavállalót képviselve − mondta el Murányi László, a CO-OP Hungary Zrt. vezérigazgatója.

A Coop Rally állomáshelyeinek kiválasztása azon partnerek körében történik, akikkel rendelkezünk egy értékelhető üzleti háttérrel, így a rally egy rang is, hiszen az a vállalat, amely állomáshely lesz, nekünk már bizonyított − emelte ki.

A verseny a fűszerek, sütési segédanyagok gyártásával foglalkozó, több mint húsz éve működő, 130 főt foglalkoztató Szilasfood Kft. kistarcsai üzeménél rajtolt. A társaság éves árbevétele a komoly piaci átalakulások ellenére is stabil, 2,5 milliárd forint körül alakult. Ez a termékkör még kis kategória, ahol főként a szinten tartás volt jellemző, de képes tartani a pozícióját − mondta kérdésünkre Murányi László, hozzátéve, hogy a neta (népegészségügyi termékadó) által érintett kategóriákban − jellemzően a nagy sótartalmú termékeknél − érezhető forgalomcsökkenést tapasztaltak. A szakmai road show második állomáshelye a Dreher Sörgyárak Zrt. budapesti telephelye volt, mely a Coop lánc egyik legnagyobb sörbeszállítója. A Dreher tavalyi 37 milliárdos forgalmát idén 5 százalékkal tervezi növelni egy olyan piacon, amelyen jelenleg − infláció alatt − 2 százalékos növekedés tapasztalható. Murányi László szerint a sör válságálló kategória, a Dreher pedig a Coop dobogós partnere.

A rally a Törley Pezsgőpincészet Kft. budafoki gyárában folytatódott. A két vállalat közel egymilliárd forint közös forgalmat bonyolít, ami az elmúlt évben 2 százalékkal nőtt a bázishoz képest. Kovács György, a 130 éves Törley Pezsgőpincészet Kft. ügyvezető igazgatója a rendezvényen elmondta, hogy az ágazati átlag szerint a 2000 hektárnyi hazai termőterületen 20 ezer tonna szőlő közel 3,5 millió hektoliter bort ad, az idei száraz év után pedig hozzávetőleg 2 millió hektolitert vár, átlag fölötti minőségben. A Coop tapasztalatai szerint a bor- és a pezsgőpiac kissé hektikusan élte meg az elmúlt időszakot, de a bevezetett márkák értékesítésében a piac nem mutat jelentős csökkenést. Következő állomáshelyként a Kraft Foods Hungária Kft. székesfehérvári gyára fogadta a versenyzőket. A vállalat harmadik alkalommal csatlakozott a rendezvényhez és első ízben volt házigazda. Kertész Péter Arnold, a cég kormányzati és vállalati kapcsolatok igazgatója a rendezvényen a vállalatcsoport életében bekövetkező változásokról beszélt, hiszen 2013 elejéig a Kraft Foods két önálló részvénytársasággá alakul: egy snack- és egy ikonikus élelmiszermárkákat felölelő vállalat jön létre. A hazai snacküzletág Mondelêz néven működik majd. Az édességpiacról Murányi László elmondta, hogy a népegészségügyi termékadót inkább a magyar szereplők szenvedték meg, mivel egy globális cég jobban szét tudta teríteni nemzetközi piacain a pluszkiadásokat. A Coop Rally első napjának utolsó megállója a Pannontej Zrt. veszprémi sajtüzemében volt. A 15 milliárdos forgalmú tejipari cég árbevételének 7-8 százaléka realizálódik a Coopnál. A Pannontej Zrt. 600 főt foglalkoztat és éves szinten 13 ezer tonna sajtot állít elő, a gyártás három üzemben − Répcelak, Zalaegerszeg, Veszprém − zajlik − mondta Szautner Péter vezérigazgató. A cég tejipari tapasztalatai szerint az ágazat legnagyobb problémája továbbra is az, hogy az alapanyag-termelők az exportárak alakulásától függően döntenek a belföldi piac árszintjéről, és ha az exportárak vonzóak, akkor nagyon gyakran hiány alakul ki a belföldi piacon, ami befolyásolja az uht-tejek, valamint a késztermékek piacát is. Murányi László szerint a kormányzat láthatóan próbált lépéseket tenni az elmúlt időszakban, hogy az importtejek arányát csökkentse vagy az árszínvonal nivellálódjon valamilyen formában, de azért még mindig érezzük a különbséget az import javára és nem egyértelmű a piac jövőképe sem.

Az élelmiszeripar szakmai road show-jának második napján a Pápai Hús 1913 Kft. fogadta a mezőnyt. A két cég kapcsolatának mérlege szerint 600 millió forintos tőkehús- és 220 milliós feldolgozott-termék-forgalmat bonyolítanak. A cégnél 1123 munkatárs dolgozik, 2011-es árbevétele 17,8 milliárd forint volt, amelyből 26 százalék az export − mondta Politzer József ügyvezető igazgató, hozzátéve, hogy a vállalat az elmúlt nyolc hónapban már 164 százalékon áll a múlt évhez képest. A következő állomáshely a Coop Szolnok Zrt. új arculatú, téti szupermarket-áruháza volt, ahol résztvevők megtekinthették termékeik kihelyezését. Csepeli Lajos, a cég vezérigazgatója a rallyn szakmai védnökként részt vevő dr. Kardeván Endrével, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkárával hivatalosan is kihelyezte azt a táblát, amelyen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által az élelmiszerlánc-biztonsággal kapcsolatos közérdekű bejelentésekre létrehozott zöld számot tüntették fel. Az államtitkár üdvözölte, hogy a Coop elsőként állt a minisztérium kezdeményezése mellé és helyezte ki az említett zöld számot a rally alkalmával.

A következő állomás az Intersnack Magyarország Kft. (korábban Chio Magyarország Kft.) győri üzeme volt. A Coop üzletláncban korábban 800-900 millió forint volt a vendéglátó cég forgalma, amely a neta hatására idén 600-700 millió körül várható. Mint Merkler Róbert, az Intersnack Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta, a lisztes termékek esetében 7 százalékot tudott nőni a forgalom és folyamatosan emelkedik az export mennyisége is.

A rally mezőnye innen a Nestlé Hungária Kft. büki Purina Petcare állateledel-gyárába ment. Murányi László szerint az állateledel-gyártás az egyik legjobb helyzetben lévő kategória, mivel évek óta egy folyamatosan növekvő, működő piacot takar, amelyben még nagy tartalékok vannak. A szakmai rendezvény célkapuját a Sága Foods Zrt. sárvári gyáránál − amely már második alkalommal szolgált állomáshelyül − állították fel a szervezők. A két vállalat közös forgalma 1,4 milliárd forint, a cég a Coop második legnagyobb húsipari beszállítója. − A hús kategóriánál komoly gondokat látok − mondta Murányi László −, mivel újraéledtek az ágazat problémái, azaz nem képes költségnövekedéseit elfogadtatni a fogyasztói árakban és ez a gazdálkodás eredményességét mínuszba viszi − tette hozzá a CO-OP Hungary vezérigazgatója. Mint Keleti Zsolt, a Sága Foods Zrt. vezérigazgatója elmondta, a Sága magas minőségű, így ezzel arányosan magas árkategóriájú kínálata is megérezte a válságot. A vállalat 800 munkavállalóval jelentős munkaadója a régiónak. 14 saját farmmal és 19 szerződéses partnerrel rendelkezik, 1,8 millió pulykát dolgoz fel évente, ami 25 milliárd forint árbevételt jelent. Termékeinek 55 százalékát hazai, 45 százalékát exportpiacokon értékesíti. Mint Keleti Zsolt elmondta, a Coop korrekt, megbízható és kiszámítható partner, ami a Sága piaci politikájában is visszaköszön, még akkor is, amikor versenyhátrányt jelent száz százalékig a fehér gazdaságban működni.

György Renáta
György Renáta

Ez is érdekelhet