Uniós eljárások az útdíj miatt
Az Európai Bizottság által elfogadott jelentés szerint nem fog felállni az egységes európai útdíjfizetési rendszer idén október 8-ig. Egy 2004-ben hozott uniós jogszabály szerint a nehézgépjárművek számára már jövő hónaptól rendelkezésre kellene állnia egy olyan díjfizetési mechanizmusnak, amely jelentősen megkönnyítené a fuvarozók számára, hogy használhassák az európai gyorsforgalmi utakat. A testület szerint a késlekedésnek több oka is van: egyrészt az érintettek nem kommunikáltak egymással a kívánt mértékben; a legtöbb tagországnak nyolc év sem volt elegendő, hogy törvényt alkosson a 2004-es uniós jogszabályról; csúsznak a rendszer működtetéséhez szükséges infrastrukturális beruházások; emellett hiányoznak a rendszer teszteléséhez szükséges források is. A testület kötelezettségszegési eljárást kezdeményez majd azon tagországok ellen, amelyek nem tettek eleget a 2004-ben hozott uniós jogszabály végrehajtásának.
Kész az energiahatékonysági irányelv
Elfogadta az Európai Parlament az energiahatékonysági irányelvet, amely hozzásegítheti az Európai Uniót a 20 százalékos energiatakarékosság eléréséhez 2020-ig. A keretjogszabály parlamenti jelentéstevője szerint az irányelvvel csak 15,5 százalékos hatékonyságnövelés érhető el, a maradékot további tagállami erőfeszítésekkel lehet elérni. Így a tagállamoknak a 2013 áprilisában benyújtandó nemzeti reformprogramokban számszerű, de nem kötelező erejű vállalást kell tenniük arra, hogy mennyi energiát kívánnak megtakarítani. A keretjogszabály emellett kötelezi az energiaszolgáltatókat és a nagykereskedőket arra, hogy 2014−2020 között évente 1,5 százalékos energiamegtakarítást érjenek el a fogyasztóik számára.
