A jövő hónap közepén kezdődhetnek meg a minimálbérrel kapcsolatos tárgyalások, az azonban már most biztos, hogy jövőre is lesz bérkompenzáció mind a verseny-, mind a közszférában − mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára egy tegnapi háttérbeszélgetésen. Mint mondta, várhatóan az ideinél szűkebb körben és kisebb összegben vehetik majd igénybe a munkáltatók, mint idén. Egyelőre vizsgálják annak lehetőségét is, hogyan tudnák összekapcsolni a bérkompenzáció rendszerét a munkahelyvédelmi akcióterv szociálishozzájárulásiadó-kedvezményekre épülő intézkedéseivel, megspórolva a bonyolult adminisztrációt.
Az akciótervtől azt várja a kormány, hogy hozzávetőleg egymillió munkavállalót ér majd el − a kedvezmények révén a jelenlegieket megőrizve vagy új munkahelyeket létrehozva. A jelenleg a parlamentben tárgyalt, a járulékkedvezményekről szóló tervezetet olyan módosítással egészítenék ki, amely a 25 év alatti pályakezdők foglalkoztatása esetén két év járulékmentességet adna a munkaadóknak. A kabinet tegnapi ülésének napirendjén is szerepelt a lakhatási támogatással kapcsolatos javaslat, arra pedig már korábban rábólintott, hogy dolgozzák ki egy olyan adatbázis létrehozásának feltételeit, amiből kiderülne, hogy havonta hányan dolgoznak valójában.
A KSH más módszertannal készülő munkaerő-felmérésében szereplő adatok szerint egyébként 2010 májusától idén májusig 120 ezerrel nőtt a versenyszférában a foglalkoztatottak száma. Emellett ez év februárja óta a közfoglalkoztatottak közül 7 ezren tudtak a versenyszférában tartósan elhelyezkedni. Az NGM várakozása szerint idén a nehéz gazdasági helyzet ellenére is megvalósulhat egy-két százaléknyi foglalkoztatásbővülés − ez nagyjából 30 ezer új állást jelent − a versenyszférában 2011-hez képest.
