BUX 139138.00 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Korridor Horvátországból Horvátországba?

Több mint három évszázados területi problémát kell rendezni Horvátország uniós csatlakozása nyomán. Velence és Ragusa hajdani szembenállása miatt Dubrovnik idegenforgalma is veszélybe kerülhet.

2012. szeptember 17. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Horvátország egy része távolabb kerül az Európai Uniótól azt követően, hogy a horvátok jövő júliusban EU-tagok lesznek, de legalábbis jóval bonyolultabb lesz megközelíteni. A horvát tengerpart ugyanis nem összefüggő: a Peljesac-félszigettel szembeni partszakasz − Neum város és környéke − Bosznia-Hercegovinához tartozik. Utána újból Horvátországhoz tartozó terület következik, de ez exklávé, hiszen Bosznia-Hercegovina, illetve egy rövidebb szakaszon Montenegró veszi körül.

Ez a helyzet több mint háromszáz éve, a karlócai béke után alakult ki, és számos történelmi fordulatot követően az 1994-es daytoni megállapodás is szentesítette. Ma a határellenőrzés minimális és gyors, a horvát EU-csatlakozás után azonban a helyzet megváltozik − emlékeztetett a la Repubblica. A legrövidebb szakaszán alig öt kilométeres bosnyák sávtól északra az EU területe nyúlik be a Balkánra, de utána ez megszakad. Ez pedig azt jelenti, hogy aki a tengerparton végigautózva akar eljutni a déli horvát szakaszra − mondjuk Splitből Dubrovnikba vagy Cavtatba −, annak néhány kilométeren belül kétszeri uniós határellenőrzésen kell átesnie. Különösen nagy problémát jelent ez majd a teherforgalomban, de komolyan hátráltatná a kiemelt célpontok közé tartozó Dubrovnik turistaforgalmát is.

Az autósok persze választhatják azt a már ma is meglevő lehetőséget, hogy az északi horvát szakaszon, Plocében kompra szállnak és azzal mennek a déli részre, ám ez meghosszabbítja és meg is drágítja az utat. Horvát részről felmerült az is, hogy az északi partvidékről egy hidat építsenek a Peljesac-félszigetre, a tengeren át kerülve ki a bosnyák szakaszt; a Reuters értesülései szerint a 2,4 kilométeres hidat 250 millió euróból meg lehetne építeni.

Bosznia-Hercegovina azonban attól tart, hogy ezzel végül is elzárnák a tengeri kijáratát, ezért inkább azt támogatja, hogy zárt utat vagy alagutat, de mindenképp egyfajta korridort építsenek a területén, amelyet az EU-ból az EU-ba tartó utasok vehetnének igénybe. Ezt a tervet a jövő hónapban Brüsszelben vitatják meg az érintettek, de arra szakértők szerint kicsi az esély, hogy a horvát csatlakozásig elkészüljön bármiféle kerülőút. A későbbiekben is akadályt jelent, hogy az euinside.eu szerint Horvátország uniós forrásból szeretné finanszírozni a megoldást, az esetleges korridor viszont nem uniós területen menne át, ezért ilyen pénzeket nem lehet rákölteni − hacsak nem kerül az érintett útszakasz uniós fennhatóság alá, ami még tovább bonyolítaná a helyzetet.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet