Egyre népszerűbb téma az energiahatékonyság a vállalatok körében, a vállalkozások 45,6 százaléka tett már ilyen lépéseket, a jövőben pedig 71,8 százalékuk tervez hasonlót - derül ki A Certop Kft., a Virtuális Erőmű Program (VEP) akkreditált auditora felméréséből. A fejlesztések elsődleges területe az épületenergetika, de mind több cég lát megtakarítási lehetőségeket a munkaszervezésben, a folyamatok optimalizálásában is, illetve sokan érdeklődnek az ISO 50001 energiairányítási rendszertanúsítás iránt is - mondta a Napi Gazdaságnak Gáspár Attila, a VEP vezetője. A vállalkozások energiahatékonysági szempontból a teljes magyarországi lehetőségek egyharmadát adják, a tavaly márciusban indult VEP célja, hogy egy 200 megawattos erőmű termelésének megfelelő energiamegtakarítást regisztráljon 2020-ig.
Gáspár szerint a VEP által kidolgozott egységes módszertan alkalmas arra, hogy a várhatóan még szeptemberben elfogadandó uniós energiahatékonysági irányelv magyarországi implementációja során alkalmazzák. A direktíva egyik előírása, hogy az energiaszolgáltatók az ügyfeleik körében, őket ösztönözve érjenek el 1,5 százalékos megtakarítást, illetve meghatározza majd, hogy a kis- és középvállalati szektor számára egy gyűjteményt kell összeállítani a legjobb gyakorlatokból. A VEP célja a megtakarítások számítási módszertanának megalkotásán túl egy tudásbázis felépítése és közzététele, részben a külföldi, részben pedig az itthoni tapasztalatok, valamint az Energiahatékonysági kiválósági pályázat eredményei és a díjazottak fejlesztései alapján.
Gáspár szerint a cégek - nagyobb beruházást nem igénylő - menedzsmentintézkedésekkel átlagosan 10 százalékkal csökkenthetik energiaköltségeiket, további 10 százalékos hatékonyságnövekedést pedig az \"alacsonyan csüngő gyümölcsök\", vagyis a nagyobb ráfordítást igénylő, de gyorsan megtérülő projektek hozhatnak. Egyes vélemények szerint ráadásul az első tétel Magyarországon inkább 15 százalékos megtakarítást hozhat, hiszen a nemzetközi átlagnál rosszabb a helyzet ilyen szempontból - tette hozzá Gáspár. A tagállamoknak a direktíva értelmében 2014-től a meghatározott energiahatékonysági követelményeknek is meg kell felelniük, ebbe azonban beleszámítják a 2009-2013 között \"előre ledolgozott\" mennyiséget is. Minden, már a VEP-be 2014-ig \"bebankolt\" megtakarítás az ország előre teljesítését támogatja. A céges energiahatékonysági fejlesztéseket az állami ösztönzők is segíthetik, Gáspár szerint a VEP szorgalmazza, hogy különböző pályázati előnyökkel vagy éppen adókedvezményekkel segítse elő az állam a tudatosságot.
