A tavaly ünnepelt két évtizedes jubileum után idén több ponton is megújult a Budavári Borfesztivál. A vasárnapig tartó rendezvényen az ország közel kétszáz borászata és pezsgőkészítője mutatja be legjobb termékeit, a közönség pedig megízlelheti az elmúlt év díjnyerteseit is − mondta Zilai Zoltán, a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. Idén önálló standot kapott az Oroszlános udvarban az ország tíz borvidékének összesen 28 fiatal, feltörekvő borásza is, köztük például Árvay Angelika, Gere Andrea, Frittmann Péter, Kamocsay Ákos, Bolyki János, Hernyák Tamás. A legnagyobb küzdelem a magyar fogyasztók megnyeréséért folyik − véli Zilai −, ennek tökéletes terepe a fesztivál, ahol számos különlegességet is megismerhetnek a fehér kadarkától a jégborokon át a csúcsborokig és pezsgőkig. A szőlő- és borágazat tavaly 67,5 milliárd forinttal járult hozzá a magyar mezőgazdaság teljesítményéhez, ezért kezeli megkülönböztetett figyelemmel a kormány az ágazatot − hangsúlyozta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a fesztiválon, amelyet a 130 éves Törley Pezsgőpincészet ez alkalomra készült pezsgőjével nyitott meg.
A fesztivál díszvendége idén Horvátország. Mivel a horvát borokat nem forgalmazzák Magyarországon, ezért az ottani termelők kitettek magukért és 120-130-féle bort mutatnak be a rendezvényen. Nagyon kis terület alkalmas nálunk bortermelésre, mégis 31 fajta szőlőt termesztenek és dolgoznak föl gazdag hagyományok alapján a termelőink − mondta Sylvia Malnar, a horvát nagykövetség ideiglenes ügyvivője. Horvátország erősen készül arra, hogy 2013 júliusától az Európai Unió teljes jogú tagja lesz − tette hozzá a diplomata −, a borászok a piacnyitás után éles versenyre számíthatnak.
