Jövőre egyszerre versenyez majd a befektetésekre alkalmas vállalkozásokért a Jeremie kockázatitőkealap-program első ütemében indult 8, illetve a második ütemben induló 10 új alapkezelő − mondta a Napi Gazdaságnak Herczku György, a KBC Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. vezetője. A Jeremie I. csak késve indult, az alapok ezért egyelőre messze vannak a teljes forrásfelhasználástól, a tőkekihelyezés aránya nagyjából 36−38 százalék, értékben több mint 14 milliárd forint. A közvetítői szerződések ugyanakkor a jövő év végén lejárnak, ezért az új cégek bevonása mellett várhatóan a már finanszírozottak is nagyobb tőkejuttatást kaphatnak az alapkezelőktől. Az eredetileg elnyert, kihelyezésre váró összeg 31,5 milliárd forint volt, amihez átlagosan 30 százalék magántőke bevonását vállalták az alapkezelők.
A KBC Kockázati Tőkealap-kezelő tervei szerint az induláshoz szükséges 30 százalék tőkét a csoporthoz tartozó K&H Bank Zrt. biztosítaná az esetleg elnyert uniós forrás mellett. A társaság elsősorban az exportképes termékeket előállító, jelentős növekedési potenciállal rendelkező technológiai, telekommunikációs és médiaszolgáltatásokat kínáló, valamint az innovatív élelmiszer-ipari réspiacokat célzó vállalkozások iránt érdeklődik majd.
Az irányító hatóság 2012. november 23-ig dönt, hogy a most záruló pályázaton induló alapkezelők közül melyek lesznek a nyertesek. A mostani kiírás szerint 6 milliárd forint tőkét magvető, 22,5 milliárd forintot pedig növekedési alapok létrehozására fordít majd a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt., a már működő alapkezelők csak magvető forrásokra pályázhatnak.
