BUX 138960.55 -0,24 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Korán véget érhet az almaszezon

2012. szeptember 11. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár a húsvéti, virágzáskori fagy után még biztatónak látszott a helyzet az almatermesztők számára, elfogadható termést ígértek a fák, az aszály szertefoszlatta a gazdák reményeit. Még azok is komoly gondokkal küzdenek, akik öntözték az ültetvényeket, mérethiány miatt alig van étkezésinek minősülő alma. Ráadásul az elmúlt hetekben csökkent a felvásárlási ár − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Takács Ferenc, az ÉKASZ Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Jelenleg 65-80 forintot kínálnak az alma kilogrammjáért a kereskedők, ami nem túl kedvező, ha figyelembe vesszük az év elején lezajlott 15-20 százalékos növényvédőszer- és műtrágyaár-emelkedést is. Ágazati hírek szerint leginkább az állhat az árcsökkenés hátterében, hogy a nagybani piaci szigorú ellenőrzések miatt a felvásárlói kör egy jelentős részének elment a kedve az "üzleteléstől", a hűtőházi tárolásra vásárlók pedig igyekeznek kihasználni azon termelők szorult helyzetét, akik nem rendelkeznek tárolóval és göngyöleggel.

Az alma ugyanis legalább két héttel korábban érik idén a szokásosnál, a vízhiánytól szenvedő fák pedig a túlélés érdekében elhullajtják a gyümölcsöt. Sok helyütt már a fák is kiszáradtak, ráadásul nem tudni, hogy az idei vízhiány után mennyire lesznek majd élet-, illetve termőképesek jövőre az ültetvények. A Gála fajtát szinte mindenütt betakarították az országban, de már az Idared is nagyon hullik, jelezve a korábbi érést, holott egy átlagos évben október első harmadában szüretelik. Azt még nem lehet tudni, hogy az aszály mellett beérett gyümölcs mennyire viseli majd jól a hűtőházi tárolást. Félő, hogy az étkezési almatermés nem fedezi majd a belföldi igényeket.

A gyümölcshullás és a gyorsabb érés komoly kihívás elé állítja a feldolgozókat is. Eredetileg szerették volna szeptember végéig elhúzni a szezont − a kínai almasűrítmény-dömping megszűntével jelentős az európai piaci kereslet, ami tonnánként 1200 euró fölé hajtotta az árakat −, most azonban gyors és szinte levezethetetlen az a többletmennyiség, ami naponta érkezik. Sok helyütt csak ütemezett beszállítással tudják kezelni az almájukon mielőbb túladni szándékozó termelők rohamát. Félő, hogy szeptember végére, október elejére a teljes almaszezon véget ér − vagy azért, mert lehullik a gyümölcs, vagy azért, mert a korai érés miatt le kellett szedni − mondta Takács. A léalma ára eddig stabil volt a szezonban, a legnagyobb felvásárló, az Agrana Juice Magyarország Kft. kilogrammonként 28 forintot fizet a termelőknek.

Almaültetvények
Ezer hektár
2001 41,0
2011 27,5
Forrás: ÉKASZ
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet