Az Európai Bizottság szeptember 27-én jelentheti be, hogy megindítja a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a pénzügyi tranzakciós illeték miatt − tájékoztatták a BruxInfót uniós források. A testület ugyan erről még nem döntött hivatalosan, de \"ha addig nem történik jelentős változás Magyarországon\", a szeptember végi szokásos jogsértési eljárási csomagban helyet kap ez az ügy is. A január 1-jén hatályba lépő törvény szerint illeték terheli majd a legfeljebb kéthetes lejáratú jegybanki értékpapírok kibocsátását, illetve az egynapos és a legfeljebb kéthetes lejáratú jegybanki betétlekötést is. Brüsszeli források szerint \"nagyon erős kételyei vannak a testületnek\", hogy az illeték megfelel-e az európai uniós jogszabályoknak. Az Európai Központi Bank (ECB) július végén jelezte, hogy a tranzakciós illeték több szempontból is sérti a jegybank függetlenségét (Napi Gazdaság, 2012. július 25.). Az ECB emellett többször is jelezte, hogy a kormány nem tesz eleget a konzultációs kötelezettségének.
A kormány eddig hivatalosan nem reagált az MNB-re is kiterjesztett tranzakciós illetéket ért kritikákra, bár az ügy kulcsfontosságú lehet az IMF-tárgyalások folytatását illetően is. Varga Mihály, az EU/IMF-tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy \"a kormány esetleg tudna engedni a jegybankot terhelő tranzakciós illetékből, ha ettől függne a nemzetközi szervezetekkel folyó tárgyalások sikeres kimenetele, de ehhez meg kell várni az Európai Bizottság álláspontját\". Az NGM legutóbbi, a Költségvetési Tanácsnak megküldött dokumentuma szerint azonban a kormány 116 milliárd forintos pénzügyi tranzakciós illetékbevétellel számol az MNB-től jövőre.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott, szerinte \"ezt az évet mindenképpen úgy fogjuk zárni, hogy Magyarország megkötötte az új megállapodást a Valutaalappal\". A hivatalos kormányzati kommunikáció ugyanakkor eddig az volt, hogy ősszel megszületik az EU/IMF-megállapodás. Rogán szerint ha az IMF nem tekinti tényleges bevételnek a jegybanktól érkező tranzakciós illetéket, akkor azt valamilyen formában pótolni kell, ha megszületik a hitelmegállapodás, akkor a jövő évi büdzsét \"amúgy is módosítani kell\" a frakcióvezető szerint.
Tegnap Orbán Viktor és Varga is megszólalt IMF-ügyben. A kormányfő külföldi hírügynökségek tudósítóinak úgy fogalmazott, menetrend szerint haladnak az egyeztetések az EU és a Valutaalap tárgyalóival, a kormány a tárgyalások gyors lezárására számít, már ősszel. A hitelkeret összegéről még nem esett szó, de 15 milliárd euró körüli összegre lehet számítani. Az összegnek nincs nagy jelentősége, miután elővigyázatossági megállapodásról van szó − mondta Orbán, aki szerint a labda most a magyar térfélen van, jelenleg készül a magyar válasz az ajánlásokra. Nem úszható meg az IMF-hitel és a Valutaalap-program, ettől a lehetőségtől pedig nem félni kell, hanem okosan használni, hogy a magyar gazdaság szerkezetét javítsuk − fogalmazott Varga a Budapesti Corvinus Egyetem tanévnyitóján.
