Magyarország is azon országok között van, amelyekben a Gazprom visszaélhetett vagy visszaélhet piaci helyzetével − közölte tegnap Antoine Colombani, az Európai Bizottság illetékes szóvivője. A bizottság szerint gyanítható, hogy a Gazprom visszaél piacvezető szerepével, a testület szerint akadályozza a gáz szabad áramlását az unió tagállamai között, megakadályozza a gázellátás diverzifikálását, valamint tisztességtelen árakat okoz, hogy a földgáz árát a kőolaj árához kötötte. Az orosz vállalat szűkszavú közleményben reagált tegnap, e szerint hivatalos megkeresést még nem kapott, ugyanakkor álláspontja szerint minden nemzeti és nemzetközi jogszabályt betart működése során. A magyar hosszú távú gázszerződést az E.On Földgáz Trade Zrt. kezeli, a hírek szerint ez az egyik üzletág, amit a magyar kormány visszavásárolna. Az NFM a Napi Gazdaság kérdésére közölte, a témában egyelőre nem kapott megkeresést, a részletek ismerete nélkül nem ítélhető meg, hogy a vizsgálat befolyásolhatja-e a magyar−orosz gázszállítási szerződés meghosszabbításával kapcsolatos kétoldalú tárgyalásokat, és ha igen, milyen mértékben hathat az egyeztetésekre.
