BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sok a bérgaranciás kifizetés

2012. szeptember 3. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ugyan a KSH legfrissebb adatai szerint kismértékben már javult a foglalkoztatottság, a gazdasági nehézségeket azonban még mindig jelzi a csoportos létszámleépítések nagy száma, illetve az, hogy az idei cégfelszámolási hullám miatt jelentős a bérgarancia-alapból teljesített kifizetés is. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal adatai szerint 2012 első félévében összesen 235 foglalkoztató jelentett csoportos létszámleépítést, az érintett munkavállalók száma pedig elérte a 14,2 ezer főt. Ebben szerepel például a Nokia létszámcsökkentése is, ami 3200 dolgozó elbocsátását jelentette. A bejelentett felmondások 57 százalékát június végéig végrehajtották, 12 százalékát az év végéig, egy százalékát pedig jövőre tervezik a munkaadók. Az idén már jelentősen emelkedett a munkahelymegőrző támogatásban részesülő vállalkozások száma is. A Nemzeti Foglalkoztatási Alap forrásait az első félévben 473 vállalkozás használhatta 3095 állás megtartásához.

A Nemzeti Foglalkoztatási Alap bérgarancia-alap részében − a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezetek a dolgozóikkal szemben fennálló munkabér- és végkielégítés-tartozásának kiegyenlítésére szolgáló − bérgarancia-támogatások kifizetésére 2012-ben 6 milliárd forint áll rendelkezésre. Az első félévben az NGM tájékoztatása szerint összesen 3 milliárd 392,6 millió forintot fizettek ki az alapból. A tárca szerint a július és augusztus hónapokban bérgarancia-támogatásra kifizetett összeg nem volt kiugró mértékű, így augusztus végén az előirányzat teljesítése időarányosnak tekinthető.

Az NFA munkahelymegőrző támogatásának hasznosulása
(első félév)
2011 2012
Vállalkozások száma (darab) 314 473
Megőrzött munkahelyek (fő) 1905 3095
Forrás: Nemzeti Munkaügyi Hivatal
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet