A legjobb bornak is kell cégér − gondolhatta az idén harmadszor megrendezendő francia gasztronómiai hét kitalálója, az igazi sztárséfek közé tartozó Alain Ducasse. A Tous au Restaurant (Mindenki menjen étterembe) szlogen alatt futó esemény annyiban hasonlít a magyar Torkos Csütörtökhöz, illetve a már szintén létező étteremhéthez (Napi Gazdaság, 2012. április 2.), hogy ilyenkor csökkentett áron lehet enni akár Michelin-csillagos helyeken is, annyiban viszont különbözik, hogy a lehetőséggel nem csak egy napig lehet élni. Idén szeptember 17−23. között várják az éttermek háromfogásos menüvel a vendégeket ebédre és vacsorára is; az akció lényege, hogy egy menü áráért kettőt adnak (vagyis legalább kettesével érdemes menni), az italokért azonban fizetni kell. Az online foglalásokat szeptember 5-től fogadják a szervezők (www.tousaurestaurant.com).
A francia gasztronómia megbecsültségét tükrözi, hogy 2010-ben az UNESCO világörökségi listájára is felkerült − emlékeztetett a Reuters −, de a válságos időket azért ott is megérezték, egyebek közt ezért is volt fogékony az ágazat az ötletre. Tavaly már több mint 400 ezer vendéget fogadtak az étteremhéten − volt, ahol másfél óra alatt betelt a foglalás egész hétre −, s ahogy a hasonló rendezvényeken általában, itt sem az a cél, hogy ez idő alatt nyereséget érjenek el, hanem hogy olyanokat is becsalogassanak a vendéglőkbe, akik máskor nem járnak ilyen helyekre, például a fiatalokat.
Az idei hét egyik nagy attrakciója lesz a párizsi Resto Truck: az autóbuszból kialakított mobil étterem a francia főváros emblematikus pontjain kínál majd ebédet, illetve vacsorát alkalmanként 40 főnek, mindig más-más szakács vezényletével.
Reuters
