BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Teljes a bizonytalanság a sertéságazat megsegítése körül

Meglehetősen kevés információ állt a sertéságazatbeli szakmai szereplők rendelkezésére a miniszterelnök kezdeményezésére összehívott tegnapi egyeztetések előtt.

2012. augusztus 22. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány jövő szerdai ülésén foglalkozik részletesebben a sertéságazat, illetve a Gyulai Húskombinát problémáival, a lehetséges megoldásokkal - derült ki a Miniszterelnökségre tegnap összehívott tanácskozást követően. Az egyeztetésen a résztvevők szerint lényegében újra meghallgatták az érintettek gondjait, és a találkozó is inkább a kormányülésre felkészülést szolgálta. Az esemény előtt a meghívottak sem tudták, mire számítsanak az egyeztetésen, amit a miniszterelnök kérésére hívták össze. A szakma abban bízott, hogy a kormány konkrét intézkedéseket javasol − mondta a Napi Gazdaságnak Fekete Balázs, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke.

A gazdálkodók konkrétumokat vártak arról is, hogy a jövő évi költségvetésben a sertéstenyésztés ösztönzésére elkülönített 2,6 milliárd forintot milyen módon használná fel a kabinet − eddig ugyanis sem erről, sem a már elfogadott sertésstratégiáról nem derültek ki részletek.

A sertéságazat versenyképességét hatékonyan segítő bármilyen intézkedés elsősorban pénzkérdés, az állattartók szerint szükség lenne az elérhető támogatások növelésére, illetve a hatósági díjak további mérséklésére is. Jelentős változást azonban az áfa 5 százalékra csökkentése hozhat, így − még az összeg megosztásával is − szinten lehetne tartani, illetve akár csökkenteni a sertéshús és a késztermékek árát, ami a fogyasztásra is jótékonyan hatna, illetve visszaszorítaná a feketekereskedelmet. A lépés költségvetési hatása azonban több tízmilliárd forintra rúghat.

A tavaly százezres nagyságrendű csökkenéssel 2,9 millióra visszaesett sertésállomány növelésére irányuló kormányzati szándék egyre kevésbé látszik elérhetőnek, főleg annak tükrében, hogy tavasz óta folyamatosan drágulnak a takarmányok. Az év végéig 30-40 százalékkal is nőhet az ár, az összköltséget mintegy 20 százalékkal növelve az állattenyésztés valamennyi ágazatában. Az aszály és a kánikula költségnövelő hatása, illetve a termelés hatékonyságának romlása pedig csak súlyosbítja a helyzetet. Fekete szerint a tejtermelést országosan napi egymillió literrel csökkenti a hőség miatti kisebb hozam. Olcsóbb takarmányból likvid forrás hiányában nem tudnak készletezni sem a sertés-, sem a baromfi-, sem pedig a szarvasmarhatartók, a hitelhez jutást pedig nehezíti, hogy az elmúlt évek támogatott beruházásai miatt szinte minden jelentősebb értékű ingatlanon vagy eszközön banki jelzálogjog van.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet