A világ egyik leghíresebb élő képzőművésze, a kínai Aj Vej-vej New York-i fotóiból nyílt tegnap kiállítás az Ernst Múzeumban. Az 1957-ben született művész vezette tavaly az Art Rewiew százas listáját, amely a nemzetközi kortárs szcéna legbefolyásosabb szereplőit vette sorra (Napi Gazdaság, 2011. október 17.); a kínai kormány hivatalosan tiltakozott a döntés miatt, mondván, politikai okok húzódnak meg mögötte. Aj Vej-vej csakugyan ismert politikai aktivista, sokszor erősen bírálta Pekinget − mindemellett ő volt a 2008-as, pekingi olimpia Madárfészek stadionjának művészeti tanácsadója −, nemzetközi elismertségét azonban sokoldalú konceptuális művészként szerezte. Tevékenységei körébe az építészet mellett belefér a szobrászat, a fotó, az installáció, a kiállításrendezés, emellett bloggerként is jelentős szereplője a globális kritikai világnak.
A kínai művész 1983−1993 között New Yorkban élt, ez idő alatt folyamatosan fotózta önmagát, a várost és lakóit. Az East Village negyedben élő pályakezdőként meghatározó tagja volt az ottani avantgárd világnak, az emigráns kínai művészkolóniának, fotóin gyakran megjelennek a művészeti és politikai események, visszaadva a nyolcvanas évek New Yorkjának hangulatát.
\"Az a New York, amelyet ismertem, már nincs többé... Ha visszatekintek a múltba, azt látom, ezek a fotók tényszerűek, de nem feltétlenül igazak. A jelen mindig felülírja a múltat, és a jövő nem törődik a jelennel...\" − írta 2008-ban Aj Vej-vej, aki maga válogatta ki a kiállításon látható 226 képet. Ezeket eddig Berlinben, illetve Moszkvában mutatták be, Budapesten pedig október 21-ig lesz látható a művész által kurátorként is jegyzett kiállítás.
