Az alkotmánybíróságot hibáztatni nem kell félnetek jó lesz − körülbelül így foglalható össze az a német \"üzenetváltás\", amely a hét elején nyugtalanítani kezdte a piacokat. Hétfőn ugyanis az Europolis nevű euroszkeptikus kutatócsoport kérelmet nyújtott be a karlsruhei szövetségi alkotmánybírósághoz, hogy az Európai Bíróság döntése előtt ne határozzon az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) ügyében. A karlsruhei bíráknak azt kell megmondaniuk, hogy az eurózóna mentőakcióinak finanszírozására hivatott ESM, illetve az uniós fiskális paktum nem sérti-e a német törvényeket; enélkül hiába szavazta már meg a törvényhozás a megállapodásokat, Joachim Gauck államfő nem fogja aláírni − német közreműködés híján pedig borulhat az egész mechanizmus.
A német alkotmánybírák júliusban közölték, hogy szeptember 12-én teszik majd közzé állásfoglalásukat, az Europolis szerint azonban várni kellene addig, amíg az Európai Bróság nem hoz ítéletet egy hasonló ügyben: a dublini legfelsőbb bíróság ugyanis a luxemburgi testülettől kért előzetes állásfoglalást, miután ők is kaptak megkeresést az ESM alkotmányossága miatt (ez azonban nem akadályozta meg a szerződések ratifikálását az amúgy már mentő csomagra szorult Írország részéről). Nincs szó a döntés időpontjának elhalasztásáról − nyugtatta meg végül tegnap a kedélyeket a karlsruhei bíróság szóvivője. Alkotmányjogi szakértők a Reuters szerint arra számítanak, hogy a testület összességében jóváhagyja a szerződéseket, de bizonyos korlátokhoz köti végrehajtásukat.
