BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rohamtempóban drágulnak a termények

2012. július 16. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az agrártárca szerdán egyeztet az ágazatok képviselőivel a meleg és az aszály okozta károkról, a lehetséges támogatások között a Napi Gazdaság értesülései szerint a területalapú és a különleges tejtámogatásnál az előlegfizetés lehetősége mellett terményvásárlási hitelek, egyes futó pályázatoknál 30 százalékos előleg, valamint a silókukorica másodvetésének ösztönzése is felmerülhet.

Az aszály áremelkedést hozott a világ jelentős búzatermő vidékein az elmúlt egy hónapban, a Budapesti Értéktőzsdén 18 százalékkal, tonnánként 65 ezer forintra drágult a malmi búza augusztusi lejáratra − mondta Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára az Aratási Koordinációs Bizottság pénteki ülése után. A búza kétharmadát már learatták itthon, és ha a fennmaradó részen tartható a hektáronkénti 3,7 tonnás országos termésátlag − tavaly ez 4,2 tonna volt −, akkor meglehet a négymillió tonna éves termés, és nagyjából egymillió tonna export is elképzelhető. A malmok azonban alacsonyabb betakarításkori árakkal terveztek, ezért drágulhat a liszt és így a kenyér is.

Az őszi árpa aratása gyakorlatilag befejeződött, a betakarított termés 669,6 ezer tonna, az ár pedig tonnánként közel 60 ezer forintra emelkedett az augusztusi lejáratú jegyzéseknél. A hektáronként 2,2 tonnás repcehozamok a vártnál kedvezőbbek, a megmaradt 162 ezer hektáron a legerősebb állományok maradtak életben, a termés 375-380 ezer tonna között alakulhat. A kukorica terméskilátásait a hőség rontotta, a termelők a korábbi 8 millió tonnával szemben 4 millió tonnával is elégedettek lennének, ami 200 milliárd forint veszteséget jelenthet.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet