BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lemaradtak a többletforgalomról a magyar dinnyetermesztők

2012. július 16. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavaszi hideg miatt a kéthetes csúszásban lévő magyar dinnyetermelők lemaradtak a kánikula gerjesztette többletforgalomról. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet árinformációs rendszere szerint a megfigyelt nyolc budapesti szupermarketben a múlt héten egyértelműen a korábbi importkészletek akciós kisöprése zajlott. A hetekkel ezelőtt még kilogrammonként 349 forintért árult importdinnye leggyakoribb ára már csak 149 forint körül alakult. Ezzel szemben a belföldi görögdinnye indulóára 499 forint volt, ami egy hét alatt 392 forintra mérséklődött. Az még kérdéses, hogy a kánikula miatt mekkora mennyiség került egyszerre a piacra, és hogy az milyen árakon találhat majd gazdára, illetve a meleg enyhülésével hogyan változik a belföldi és az exportkereslet. A 2010-es esős nyár miatti terméskiesést követően elvesztett exportpiacokat még mindig nem sikerült visszaszerezni. A korábbi 60−40 százalékos export−import arány ezt követően megfordult, jelenleg a termés kétharmadát értékesítik belföldön − mondta lapunknak Simonka György, a Magyar Dinnyeszövetség elnöke, fideszes országgyűlési képviselő.

A dinnyetermesztők és a hazai értékesítés felét lebonyolító hipermarketláncok közötti egyeztetés hatására a Spar például közleményben hívta fel a figyelmet, hogy csak belföldön termelt dinnye érkezik a raktáraiba. A CBA is teljesíti a pontos származásihely-megjelöléssel, illetve a magyar dinnye árusításával kapcsolatos termelői igényeket − mondta a Napi Gazdaságnak Fodor Attila kommunikációs igazgató. Fodor szerint az egyeztetésen az árak szemponjából önmérsékletet kértek a termelők a láncoktól a negatív árspirál elkerülése érekében.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet