A Spar Magyarország Kft. nem ért egyet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) csütörtökön közzétett döntésével, amellyel a céget összesen 85 millió forintra bírságolta. A társaság a közleményében úgy fogalmaz, álláspontja szerint nem követett el jogsértést. \"Ennek alapján a 35 millió forintos eljárási bírság ügyében jogorvoslati kérelmet nyújtott be, és az 50 millió forintos bírság vonatkozásában is bírósági felülvizsgálati eljárást kér\" − közölte a cég. A GVH korábban közölte, hogy jogsértő beszállítói szerződések miatt 50 millió forint, a versenyhivatali eljárás ismételt elhúzása miatt pedig 35 millió forint bírságot szabott ki a kereskedelmi láncra. A hatóság szerint a Spar jelentős piaci erővel való visszaélést valósított meg 2009 és 2011 között, amikor beszállítóit − a velük kötött szerződések alapján − pusztán a forgalmazásért cserébe utólagos árkedvezmény megfizetésére kötelezte. A hivatal 2010-ben a kereskedelmi törvény alapján indított versenyfelügyeleti eljárást a Spar beszállítóival szemben alkalmazott úgynevezett teljesítményarányos bónusz (tab) feltételeinek vizsgálatára. Ennek során megállapította, hogy a cég csak abban az esetben forgalmazta adott beszállító termékét, ha az elfogadta, hogy a tab alapján utólagos árkedvezményt érvényesítenek vele szemben.
