BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Cigarettamilliárdokat mozgatnak az uniós polgárok

Itthon a cigaretta jövedéki adójának újabb emelésére készül a kormány, az unióban pedig legálisan és illegálisan több tíz milliárd szál termék fordul meg. A dohányturizmus lassan ipari méreteket ölt, a feketepiacra pedig már külön márkákat gyártatnak a csempészek.

2012. július 2. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idei jövedékiadó- és áfaemelések miatt a tavalyi bázishoz képest 20 százalékkal drágult a cigaretta. A Napi Gazdaság információi szerint ez az első néhány hónapban 14 százalékos forgalomcsökkenést okozott a legális cigarettapiacon (a sodródohányt nem számolva), nyáron pedig újabb jövedékiadó-emelés várható, amely már augusztus végén érezteti hatását. A piaci folyamatok kérdésessé teszik a 2012-re várt, nagyjából 50 milliárd forint (cigarettaeladásból származó) jövedékiadóbevétel-többlet teljesülését. Parlamenti pletykák szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium jövőre további 30 milliárd forint többletbevételt célzott meg a termékeladásból. Ha ennek nagyobbik részét a szaktárca a cigarettára terheli, és nem \"porlasztja\" a cigaretta és a sodródohány között, az az előbbi esetében 40-50 forint további árnövekedést jelenthet − részletek hiányában azonban egyelőre nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni.

A jelenlegi magyar fogyasztás 30 százalékát a sodródohány, 70 százalékát pedig a hagyományos cigaretta adja. Tavaly év végén ez az arány még 28−72 százalék volt, úgy, hogy a hagyományos cigaretta piacán az árháború már éreztette hatását, emiatt 2011-ben az előző évhez képest mindössze 2 százalékos drágulást regisztráltak. A fogyasztás ennek megfelelően csak kismértékben, 2 százalékkal esett vissza.

Az idei trendből és a jövő évre várható változásokból (további adóemelés, a cigarettaértékesítő helyek számának csökkenése) arra lehet következtetni, hogy Magyarország újra a csempészáru célpontjává válik. A dohányzásellenesek szerint ma itthon nem bizonyított (megfelelően) a feketepiac létezése, az uniós folyamatoknak mégis része Magyarország. (Hivatalosan a legális piac 3,8 százaléka a cigaretta feketepiaca itthon, ami olyan alacsony, hogy valóban nem biztos a csempészet létezése, hiszen az unióban elvileg, a dohányosok száma alapján valamivel több mint 4 milliárd szál cigaretta legálisan is vándorolhat egyik országból a másikba. Az EU-n belül 200, unión kívülről 40 szál hozható-vihető az országhatárokon. Cigarettából itthon 14 milliárd szál fogy, sodródohány nélkül.)

Az EU-ban a KPMG legfrissebb tanulmánya szerint 65,3 milliárd szál cigaretta kerül piacra illegálisan. Az adatot a napokban tették közzé, némi szépséghibája azonban, hogy a kutatást a KPMG a Philip Morris International Inc. felkérésére készíti, tehát nem feltétlenül független. Az azonban ténykérdés, hogy a több száz oldalas felmérés alapján dolgozik minden évben az OLAF (az unió hamisítás és csalás elleni szervezete), illetve itinerként használják az adatokat a tagállamok vámszervezetei. A tanulmány szerint Magyarország egyike a keleti csempészáruval legkevésbé \"szennyezett\" országoknak, sőt inkább innen megy termék − legálisan vagy szürke csatornákon − Ausztriába (Napi Gazdaság, 2012. június 14.).

Az osztrák piac 13 milliárd szálas, ebből 3,25 milliárd szál cigaretta az ország határain kívülről érkezik, de csak 1,43 milliárd legálisan. Sokkal nagyobb gondban vannak a németek. Oda egyaránt érkezik csempészáru és legálisan utaztatott termék Lengyelországból, Csehországból, Ukrajnából, Oroszországból és Fehéroroszországból. A 22,5 milliárd szál kívülről érkező termékből állítólag 14 milliárd szál csempészett. A német cigarettapiac összesen 85 milliárd szálat jelent, vagyis a feketepiac részaránya bőven 10 százalék feletti. Meglepő, hogy az 55-56 milliárd szálas Lengyelországba is jelentős mennyiségű csempészáru érkezik: a 7,23 milliárd szál kívülről jövő termékből 6,7 milliárd csempészett. A lengyeleknek ugyanazon fekete csatornákkal kell szembenézniük, mint a németeknek, kiegészítve Moldáviával, az országból pedig összesen 11 milliárd szál indul vándorútra. Moldávia Romániának is fejtörést okoz, a román piacra 3,46 milliárd szál cigaretta kerül be kívülről, ám ennek túlnyomó része, 3 milliárd szál csempésztermék, az országban az utóbbi időben ugrott meg a feketepiac. Az elmúlt években megugrott az uniós tagállamokban a csempésztermékek aránya, a KPMG szerint korábban nem tapasztaltak olyan mértékű feketepiacot Európában, mint 2011-ben. A teljes európai cigarettafogyasztás tavaly 576 milliárd szál volt, míg a sodrós termékekből nagyjából 115,6 milliárd szál fogyott, vagyis a teljes fogyasztás 690 milliárd szál körül mozog. Mindez azért érdekes, mert 1997-ben 800 milliárd szál feletti fogyasztást mértek (akkor még nem volt jelentős a sodrós termékek aránya) a legális piacon. Mindent összeadva, az elmúlt 14 évben csak lassú fogyasztáscsökkenést lehetett elérni az adóemelésekkel, bár tény, hogy a skandináv országok komoly eredményekről számoltak be.

Cigarettapiac*
(milliárd szál)
Németország 85
Lengyelország 56
Ausztria 13
Magyarország 14
EU18 576
Forrás: KPMG
A feketepiac mértéke*
(a legális piac százalékában)
Ausztria 11,6
Németország 13,1
Magyarország 3,8
Litvánia 31,0
Forrás: KPMG
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet