Növekedésösztönző és foglalkoztatásbővítő intézkedéseket javasolhat Angela Merkel német kancellár a jövő heti uniós csúcson, emellett kezdeményezi a pénzügyi tranzakciók megadóztatását az ellenzékkel tegnap kötött, nyolcheti egyeztetés után megszületett megállapodás értelmében. Mindezért cserébe a szociáldemokraták és a zöldek támogatják a fiskális paktumról és az európai stabilitási mechanizmusról (ESM) szóló szerződés parlamenti ratifikációját (ezzel július 1-jéig kell végezni).
A német kormány egyebek közt támogatja majd az Európai Beruházási Bank (EIB) alaptőkéjének emelését, illetve hogy a különféle meglevő uniós alapok forrásait át lehessen csoportosítani a növekedésösztönző lépések finanszírozására − tudta meg a DPA. Ily módon több mint 100 milliárd euró kerülhet be az európai gazdaságba. Berlin emellett azt is támogatja majd, hogy projektkötvényeket bocsássanak ki az Európai Unióban távközlési, illetve energiahálózatok kiépítésére; ez a következő négy évben százmilliárdokat jelenthet − mondta a német hírügynökségnek a zöldek frakcióvezetője. A német kormány azt szorgalmazza majd, hogy a pénzügyi tranzakciós adót úgynevezett megerősített együttműködéssel, vagyis minimum kilenc tagország összefogásával is be lehessen vezetni, vagyis ne legyen szükség mind a 27 tagország egyetértésére. A pénzügyi tranzakciós adót lehetőleg minden ilyen műveletre kivetnék − írta a Reuters a megállapodás általa megszerzett szövegére hivatkozva −, de különösen a részvény-, a kötvény-, a deviza- és a derivatívaügyleteket vennék célba.
