BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beindul a magyar sörfogyasztás?

2012. június 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly 3,8 százalékkal nőtt a Magyar Sörgyártók Szövetsége három tagjának (Dreher, Heineken, Borsodi) belföldi értékesítése, a teljes kibocsátás pedig az export jelentős növekedésének köszönhetően 5,7 százalékos erősödést mutat. A három cég a magyar fogyasztás 90 százalékát fedi le, vagyis a magyar sörfogyasztás vélhetően növekedett − mondta a Napi Gazdaság kérdésére Csíkné Kovács Klára, a szervezet elnöke, aki hozzátette, a szövetségen kívüliek forgalmáról nincs pontos adatuk.

A sörgyárak értékesítése (ezer hektoliter)
2010 2011 Változás (%)
Belföldi 5668 5883 3,8
Export 374 506 35,5
Összesen 6042 6389 5,7
Forrás: Forrás: MSSZ

A sörfogyasztási trend tavaly új irányt vett. Míg a válság utáni időszakban a nagyon olcsó és a nagyon drága kategória piaci pozíciója nőtt, addig tavaly már a prémium szegmens veszített erejéből és a fogyasztók \"levándorlása\" miatt a középkategória mutatott igazi növekedést. Ez nem feltétlenül jelentkezik a gyártók nyereségességében, mert a legolcsóbb és a középkategória jellemzően volument generál, igazi nyereség a prémium és az a feletti termékeken van. A teljes piac növekedése is erre vezethető vissza, hiszen a szövetségen kívüli gyártók és importőrök a prémium és szuperprémium szegmensben érdekeltek (inkább), így ha itt olvad a fogyasztás, az az erős magyar gyártók forgalmában jelenik meg.

A három szövetségi tag közül a Dreher tekinthető piacvezetőnek, szorosan mögötte a Heineken áll (mindkettő piaci részaránya stabilan 30 százalék feletti), a Borsodi 24-25 százalék közötti részesedésével a harmadik.

A három gyártó tavaly 61 milliárd forint adót fizetett (jövedéki adó, áfa, illetve termékdíj) a költségvetésbe és 6,3-6,4 millió liter terméket értékesített, a belső fogyasztás pedig 5,8 millió liter felett teljesült. (A pénzügyi válság előtt a belső fogyasztás több mint 7 millió litert tett ki, míg a rendszerváltást megelőzően bő 10 millió liter volt a magyar sörpiac.)

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet