BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újraindtotta fejlesztéseit az ISD Dunaferr

2012. június 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Közel tízmilliárd forintból bővítette meleghengerművét az ISD Dunaferr Zrt., ami kétéves szünet után a modernizációs program újraindítását jelenti − mondta Jevgenyij Tankilevics nemrégiben kinevezett vezérigazgató az üzem szombati avatásán. Az úgynevezett léptetőgerendás hevítőkemence a meleghengermű kapacitásnövelését szolgálja, megszüntetve a hevítési kapacitás szűk keresztmetszetét. A bővítést a tulajdonosok finanszírozták.

Az ISD Dunaferr 2005-ben kezdte meg beruházási programja előkészítését, ennek jelentős hányada 2008-ig meg is valósult, a társaság ezt követően a gazdasági válsággal összefüggő acélipari visszaesés miatt kényszerült átütemezésre. Tankilevics a Napi Gazdaság kérdésére elmondta, a mostanit több fejlesztés követi majd, a társaság célja a termelési volumen 35-40 szálékos növelése a következő két évben. A beruházások a tervek szerint több tízmillió euróra rúghatnak (a cég beszámolója szerint az ISD-csoport \"banki adósságátütemezése eredményétől függően, illetve megfelelő finanszírozási források rendelkezésre állásával\").

A most átadott fejlesztés legnagyobb része is elkészült már 2008-ra, a befejező munkálatok az elmúlt egy évben mintegy 10 millió euróba (3 milliárd forintba) kerültek, az üzem éves kapacitása 1,7 millió tonnáról 2 millióra emelkedik − mondta lapunknak Lukács Péter, az ISD Dunaferr műszaki vezérigazgató-helyettese. A dunaújvárosi vasmű réspiacokat szolgál ki, rugalmassága révén kisebb mennyiségeket is képes gyártani − erre pedig jelentős a kereslet a piacon, Lukács szerint az üzem az elmúlt időszakban fejlesztés előtti kapacitása maximumán termelt. A termelésbővüléshez szükséges alapanyagtöbbletet Ukrajnából szerzi be a vállalat, az eddigieknek megfelelő mennyiséget pedig továbbra is Magyarországról.

Ukrán és orosz befektetői háttere miatt a \"keleti nyitás mintapéldájának\" nevezte a vasművet Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára, aki szerint az európai válság felértékeli \"régi barátainkat\". Egy \"új kapcsolat\" megteremtése érdekében Orbán Viktor miniszterelnök a héten találkozik az ISD Dunaferr vezetésével. A kormány nyitott a dunaújvárosi fejlesztések segítésére, az államtitkár lapunk kérdésére elmondta, konkrét támogatási kérés egyelőre nem érkezett a vállalattól, az export finanszírozására azonban rendelkezésre állnak a Magyar Export-Import Bank (Exim) és a Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) szolgáltatásai is.

Dunaferr-adatok (milliárd forint)
2010 2011
Saját tőke 99,1 76,7
Jegyzett tőke 27,2 27,2
Értékesítés nettó árbevétele 230,2 272,9
− ebből export 153,4 187,6
− ebből belföldi 76,8 85,3
Üzemi eredmény -3,0 -6,1
Mérleg szerinti eredmény -10,1 -22,4
Forrás: cégbíróság
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet