BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiemelt beruházás lett a paksi bővítés

2012. június 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Különös sietség olvasható ki a kormánynak a paksi atomerőmű bővítése kapcsán kiadott határozataiból: a Magyar Közlöny tegnapi számában egyszerre jelent meg az energiapolitikáért felelős minisztert a leendő beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemeltté minősítéséhez szükséges jogszabály-módosításokra felhívó, illetve a bővítést konkrétan a nemzetgazdaság szempontjából kiemelt beruházássá nyilvánító kormányhatározat. A kormány felülvizsgálja a bővítéshez szükséges hatósági eljárásokra vonatkozó szabályokat, erre augusztus végéig kell javaslatot tennie a fejlesztési miniszternek.

Az MVM Zrt.-t szakértők segítik majd a finanszírozási mód, a pályáztatás és a műszaki tartalom meghatározásában, nekik kell majd javaslatot tenniük a két, egyenként 1−1,6 ezer megawattos blokk típuscsaládjára, illetve a két blokk megépítése közötti ajánlott időtartamra is. A kormány megvizsgálja, hogy az MVM-csoport nyeresége, valamint jövedelmet termelő vagyoneleme a társaságnál tartható-e, illetve azt is, hogy az állam miként járulhat hozzá a beruházáshoz, többek közt kezesség- vagy garanciavállalással (egy ezer megawattos blokk jelenleg átlagosan 4-5 milliárd dollárba, mintegy 1400 milliárd forintba kerül). A szakmai hátteret kutatás-fejlesztési célprogramok szolgálhatják, a felkészüléshez pedig létrehoznának egy negyedik generációs kutatóreaktort is.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet