BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak muszájból fejlesztenek a kisvállalkozások

A magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) többsége csak akkor cseréli le az eszközeit, ha valami elromlik, így a beruházások valójában nem is igazi fejlesztések.

2012. június 14. csütörtök, 00:00

Fotó: Dömötör Csaba / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kis- és középvállalkozások mintegy 30 százaléka tervez informatikai fejlesztést, erre szükség is van, hiszen a magyar cégek lemaradása jelentős nyugat-európai társaikhoz képest − mondta a Napi Gazdaság Online-nak Sasi Péter, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) kkv-tagozatának vezetője. A kisebb cégek informatikai fejlesztés alatt egy új számítógép, laptop, nyomtató vagy szkenner beszerzését értik, ám ezeket is csak akkor, ha a meglévők már a munkafolyamatokat gátolják. Sasi szerint ennél jóval hatékonyabb beruházásokat is végezhetnének, például a vállalatirányítási információs rendszer, az ügyfélkapcsolat-kezelés vagy a dokumentumkezelés felhőalapú szolgáltatásokba vitele sok kkv életét könnyítené meg. A magyar kkv-k azonban egyelőre nem indultak el ebbe az irányba, aminek elsődleges oka az információhiány. A közhiedelemmel ellentétben nem kell milliókat költeni a felhőszolgáltatásokra, ezért pénzügyileg is életképes ez az alternatíva − tette hozzá Sasi.

A kkv-s fejlesztések többsége nem is fejlesztés, sokkal inkább csere, ám ezt is gyakran akadályozza a forráshiány − véli Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke. Hasonlóan látják a CIB szakemberei is, a hitelért forduló kkv-k nagy része ugyanis a tapasztalatok szerint gépbeszerzést jelöl meg célként, elsősorban az elavult technológia korszerűsítésére és kisebb mértékben a növekvő vevői igények kiszolgálására. A fejlesztéseket ráadásul a legritkább esetben hajtják végre a vállalkozások önerőből, ehhez szinte minden esetben állami támogatást vesznek igénybe. Német szerint a cégek kizárólag a napi feladatellátáshoz szükséges gépeket szereznek be, ehhez kapcsolódóan a tagvállalatok problémának látják, hogy például autóbeszerzésre nem állnak rendelkezésre pályázati források.

Dzindzisz Sztefan
Dzindzisz Sztefan

Ez is érdekelhet