Több rekord is megdőlt az idei első negyedévben a magyar áramtőzsdén, a börze összforgalma pedig már meghaladta a 9 terawattórát − mondta a Napi Gazdaságnak Medveczki Zoltán, a HUPX Zrt. vezérigazgatója. A tavalyi hasonló időszakához képest az idei első három hónapban az értékesített áram mennyisége duplájára nőtt a HUPX-en.
A májusi rekordok közé tartozik, hogy az áramtőzsdén a legmagasabb havi kereskedett mennyiség 485,25 ezer megawattórára emelkedett (mintegy 3 ezer megawattórával haladva meg az előző, januári rekordot). Az idei ötödik hónap hozta a legmagasabb napi kereskedett mennyiséget is a börze történetében, 18,75 ezer megawattórával, az órás kereskedett mennyiség rekordja pedig 15,4 százalékos növekedéssel, 1253 megawattóra lett. Változatlan piaci körülményekkel további növekedésre lehet számítani − fogalmazott Medveczki. A HUPX meglévő piacainak folyamatos fejlesztése mellett a fizikai futures körében a heti termékek bevezetését készíti elő.
Az idei első hónapok közül februárban cserélt gazdát a legkevesebb áram a börze másnapi aukciós piacán. A valamivel 400 gigawattóra alatti szinthez hozzájárult, hogy a rövidebb hónap hatásait nem veszik figyelembe a statisztikák, illetve a hideg miatti energiaigény-növekedéssel kialakult magasabb ár is. A dél-európai országokban ráadásul a vízi erőművek nem tudtak termelni az időjárás miatt, ezért az ottani államok a környező piacokról − köztük a HUPX-ről is − fedezték energiaigényük egy részét, akár magasabb áron is.
A második hónapban némi visszaesést regisztrált a HUPX a hosszú távú piacon is, ez azonban megegyezik a szomszédos tőzsdéken, brókerplatformokon tapasztalható trendekkel. A mérséklődés elsődleges oka, hogy az energiapiaci bizonytalanságok miatt a kereskedők egyre inkább rövid pozíciókat nyitnak (azaz havi termékeket vásárolnak). Az értékesített mennyiség alapján azonban határozott emelkedés látszik a spot piacon, Medveczki úgy látja, a HUPX beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a magyar energiapiacon korábban nem látott likviditást eredményezett.
